Peter Simon Rôzne

Dobšinčania na zvyky nezanevreli: Areál chatovej osady ožil vatrou a ľudovkami

Pálenie vatier a tradíciu Jánskych ohňov nachádzame už u starých Slovanov. Vatra symbolizovala vítanie letného slnovratu a pôvodne to bola noc plná magických okamihov, no tiež úkonov. Dobšinčania na zvyky nezanevreli. Nechýbal malý bonus.

Ilustračný obrázok k článku Dobšinčania na zvyky nezanevreli: Areál chatovej osady ožil vatrou a ľudovkami
Foto: Juraj Karika / Zdroj: Dnes24.sk

V blízkosti areálu chatovej osady Alweg sa pre širokú verejnosť konalo podujatie zapálenia Jánskej vatry, ktoré usporiadalo Mesto Dobšiná. Samospráva mesta na tradície nezanevrela a snaží sa ich priblížt aj tým skôr narodeným. Cieľom podujatia bolo oživenie tradície pálenia ohňov pri príležitosti sviatku Jána. V tradičnej kultúre sa tým oslavoval letný slnovrat a v kresťanskej kultúre takto spomínali na svätca Jána Krstiteľa.

Areál podujatia sa o 19:00 hod. preplnil zvedavcami ale aj ľudmi, ktorí si prišli uctiť tradície. Na úvod si vypočuli príhovor primátora mesta Dobšiná a následne sa o program v znamení ľudových piesní a tancov postaral FS Gemer. Následne sa hudobného slova ujala ľudová hudba Vlachovanä.

Organizátor podujatia mesto Dobšiná pripravilo okrem pestrého programu aj bonus v podobe opekania slaniny priamo na ohnisku.

Pálenie vatier a tradíciu Jánskych ohňov nachádzame už u starých Slovanov. Vatra symbolizovala vítanie letného slnovratu a pôvodne to bola noc plná magických okamihov, no tiež úkonov. Vatru v Dobšinej, o ktorú sa postarali Mestské lesy Dobšiná spol. s.r.o slávnostne zapálil primátor mesta, Ján Slovák. „Táto noc má byť čarovná a priniesť každému zdravie, šťastie, lásku a všetko to dobré. Dúfam, že sa to dnes splní,“ povedal Slovák tesne pred zapálením samotej vatry. Podujatie prišiel podporiť aj primátor Rožňavy Pavol Burdiga. Okrem toho však pre návštevníkov nechýbalo občerstvenie.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM