Správy

Dobšinský kopec opäť sľubuje adrenalín: Tešiť sa môžete aj na súboj Merli a Faggioli

Do XXXVI. ročníka Dobšinského kopca 2019 je prihlásených 142 pretekárov. Nechýbajú ani najväčšie mená európskych kopcov.

Ilustračný obrázok k článku Dobšinský kopec opäť sľubuje adrenalín: Tešiť sa môžete aj na súboj Merli a Faggioli
100
Galéria

Ako informoval v správe tlačový tajomník DK 2019 Ľuboš Kašický, ak sa obzrieme späť na doterajších sedem ročníkov ME v Dobšinej, tak 142 prihlásených pretekárov je na úrovni priemerného počtu. Najmenej ich bolo prihlásených v roku 2016 (132) a najviac vlani (155).

Toto číslo sa ešte zmení po piatkovom administratívnom a technickom preberaní. Každopádne už teraz vieme povedať, že do Dobšinej mieria najlepší kopcoví pretekári a čaká nás ďalší nádherný športový zážitok.

Najlepší európski jazdci

Do pretekov Majstrovstiev Európy sa prihlásilo 56 pretekárov. Jednoznačne najväčšími hviezdami sú Taliani Christian Merli (Osella) a Simone Faggioli (Norma). Merli vlani po deviatich rokoch zosadil z trónu Faggioliho a aj v Dobšinej mu „ukradol“ traťový rekord.

Ten má teraz hodnotu 2:15,425 min. Súboj týchto titanov európskych kopcov bude určite vrcholom aj nasledujúceho víkendu. Posunie znova hranice rekordov?

Okrem úradujúceho majstra Európy v Kategórii 2 sa môžeme radovať aj z účasti aktuálneho šampióna Kategórie 1, ktorým je Čech Lukáš Vojáček so svojím Subaru Impreza WRX (Skupiny A). Vojáček tento rok úspešne kráča za obhajobou titulu. O priebežné vedenie ho po pretekoch v talianskom Trente síce pripravil jeho najväčší súper Antonino Mugliuolo (Mitsubishi Lancer), no Vojáček Trento vynechal, a pri záverečnom odpočítaní to nemusí znamenať stratu. Rozhodne však potrebuje Taliana v Dobšinej poraziť.

Následne v správe tlačový tajomník podujatia doplnil, že v Kategórii 1 mieri za európskym titulom Jano Miloň, ktorý so svojím McLarenom 650s GT3 štartuje v Skupine GT. Miloň vynechal úvodné preteky vo Francúzsku a teraz aj talianske Trento. Z dvanástich pretekov sa však do ME počíta päť najlepších výsledkov z každej polovice sezóny a tak je Miloň na tom lepšie, aj keď v tabuľke David Dědek s Alfou Romeo 147 vyzerá opticky o sedem bodov vyššie.

Unikátna Lancia Delta Integrale

„V Kategórii 2, Skupine E2-SH sa môžeme tešiť zo štartu nádhernej Lancie Delta Integrale, ktorú do Dobšinej privezie Felix Pailer. Rakúšan si preteky užíva podobne ako náš Igor Drotár (Škoda Fabia R5), ktorý bojuje o slovenský titul s Verom Cvrčkom. Ešte skôr, než prejdeme na slovenské štartové pole, tak dodajme, že lákadlami v tejto Skupine budú určite McLaren F1 Evo Marek Rybníčka, či Lotus Elise Dana Michla. Nádherných áut a veľkých mien je však na štarte v Dobšinej naozaj veľa a nedá sa vymenovať každý. Určite treba prísť a vidieť,“ uvádza v správe Ľuboš Kašický.

Slovenský šampionát

Do MSR PAV sa prihlásilo 62 pretekárov. Už tradične tu o absolútny titul bojuje nestarnúci Prešovčan Igor Drotár, ktorý aj teraz do Dobšinej prichádza ako líder priebežného poradia. Súboj s Cvrčkom (L Racing) okorení sezónu.

Dobšinské preteky sa počítajú aj do českého „majstráku“ a tak máme na štarte prihlásených 34 súťažiacich do MČR. U našich západných susedov je na tom najlepšie Miloš Beneš, ktorý však svoju Osellu do Dobšinej tento rok neprihlásil a preto najlepším českým pretekárom bude Marek Rybníček s už spomínaným Mclarenom.

Pre úplnosť tlačový tajomník informuje, že do MSR PAV-HA sa prihlásilo deväť pretekárov a do MČR PAV-HA štyria. Slovenský kopcový pohár má prihlásených sedem pretekárov.

142 prihlásených pretekárov na Dobšinský kopec 2019 reprezentuje deväť krajín. Najviac je českých pretekárov (65) a slovenských pretekárov (53). Sedem ich došlo z Talianska a Maďarska, päť z Rakúska, dvaja z Chorvátska a po jednom pretekárovi majú Francúzsko, Švajčiarsko a Luxembursko.

Preteky štartujú v sobotu 20. júla 2019 dvomi tréningovými jazdami a v nedeľu 21. júla 2019 sú na programe dve súťažné jazdy. Dianie budete môcť sledovať na webovej stránke www.dobsinskykopec.com, ako aj na oficiálnom facebook profile.

Informoval Tlačový tajomník DK 2019, Ľuboš Kašický.

Foto: ilustračné

Zdroj: leto.dobsinsky­kopec.com

Obrazom: Dobšinský kopec 2018
100
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM