Radka Deckerová Od Vás

DSS Amalia Rožňava

Na podnet Down Syndrome International (DSI) a European Syndrome Association (EDSA) sa 21. marec v roku 2006 prvýkrát pripomínal ako Svetový deň Downovho syndrómu. Symbolika tohto dátumu je odvodená z číslic 3 a 21, čo sa dá vysvetliť ako trizómia 21

AMALIA – DSS, OZ REHAMENTA a Klub DS Gemer Betliar si pripomenuli tento deň spoločným stretnutím 21. 3. 2011 o 16.21 v Reš­taurácii FONTÁNA. V príjemnom prostredí sa stretli predovšetkým tí, ktorých spája spoločný osud – život s ľuďmi, ktorí majú Downov syndróm. Erika Vanyová, sestra „downíka“ Števka Vanya, nás oboznámila s problematikou Downovho syndómu. „Nie je to ľahké, ale naučili sme sa a učíme sa s tým žiť,“ poznamenala. Posedenie obohatilo prítomných o nové poznatky, sprostredkovalo nové kontakty. Oboznámili sa s činnosťou organizácií v našom regióne, ktoré pomáhajú ľuďom s DWS prekonávať ťažké životné situácie a vytvárajú im ideálne podmienky na sebarealizáciu. Film (dar pre akciu – bezplatná licencia Telexportu České televize) s názvom „ARCHA PRO VOJTU“, v ktorom účinkoval chlapec s DWS, bol pekný, nenáročný. Opätovne sa nám potvrdilo, že ľudia s DWS sú milí, dobrosrdeční, pričom úžasné bolo aj to, ako rýchlo sa dokázali medzi sebou skamarátiť. Príjemným spestrením stretnutia bolo i občerstvenie v podobe sladkých „DOWNkuskov“ a nealka „DOWNlima a pamätná medaila z hliny s číslom 21. Výťažok zo zbierky (symbolické vstupné 0,21€) bol zaslaný na fond solidarity s Japonskom, ktorý organizuje humanitná organizácia ADRA.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa podieľali na príprave tohoto stretnutia. Pevne veríme, že sa takto stretneme aj o rok a postupne založíme novú tradíciu SDDS.

text,foto: Mgr.Igor LADA riaditeľ AMALIA -DSS ROźŃAVA

dss_amalia
3
Galéria
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM