Peter Simon Správy

Exponáty, ktoré inde len tak ľahko neuvidíte: Výstava v Betliari prezentuje zberateľskú vášeň Andrássyovcov, FOTO

Okrem iného si na novootvorenej výstave môžete pozrieť výzbroj samuraja, veľký nástenný japonský vejár, slnečník a ďalšie skvosty.

Ilustračný obrázok k článku Exponáty, ktoré inde len tak ľahko neuvidíte: Výstava v Betliari prezentuje zberateľskú vášeň Andrássyovcov, FOTO
60
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Tohtoročná letná sezóna sa v kaštieli Betliar nesie v znamení spoznávania ďalekých kútov sveta, do ktorých v 19. a začiatkom 20. storočia zavítali Andrássyovci. Pre svojich návštevníkov si múzeum pripravilo jedinečnú výstavu s názvom Sudán 1911 – Andrássyovci vo svete, svet v Betliari.

„Predmetná výstava má etnografickú povahu, sústreďuje predmety, ktoré v minulosti plnili funkciu rarity v šľachtickom sídle, dnes ich však máme možnosť vnímať v širších súvislostiach, prekračujúcich zberateľskú vášeň aristokratov. Cestovanie a vytváranie zbierok je však aj naďalej dôležitým motívom výstavy,“ informovala Judita Krajčiová z múzea.

Otvorenie výstavy sa uskutočnilo pred kaštieľom posledný májový deň (31. mája 2018) v podvečerných hodinách. Okrem vedenia spomínaného múzea sa na otvorení zúčastnil aj egyptológ doktor Jozef Hudec, ktorý príhovorom výstavu otvoril, generálny riaditeľ SNM Branislav Panis a generálny riaditeľ Sekcie kultúrneho dedičstva MK SR Radoslav Ragač. Zbierky si pozrel aj predseda KSK Rastislav Trnka. Nechýbalo talianske víno a súčasná hudba.

Vzácne druhy zvierat

Ako prezradila Krajčiová, Andrássyovci podnikali výpravy do Afriky, Ázie a v neposlednom rade aj do Ameriky. „Betliar sa tak ako jedno z mála šľachtických sídel na Slovensku môže popýšiť množstvom vzácnych antropologických, etnografických či zoologických zbierok. Na tejto výstave budú mať preto návštevníci možnosť spoznať rôzne kultúry, ktoré svojou jedinečnosťou očarili aj majiteľov betliarskeho kaštieľa. Vystavené budú napríklad výzbroj samuraja, veľký nástenný japonský vejár a slnečník, východoázijská keramika, japonské zrkadlo, zbrane afrických kmeňov, odev Inuitov z Grónska či cestovné pasy Andrássyovcov do Ameriky a Ázie. Nechýbajú ani preparáty vzácnych druhov zvierat z Afriky a Ázie,“ doplnila.

Návrat trofejí do Betliara po 68 rokoch

„Väčšina zbierok pochádza z nášho fondu múzea. Ale niekoľko kusov sa nám podarilo požičať z Bratislavy. V archíve múzea sa nachádza dokument, ktorý hovorí o tom, že začiatkom roka 1950 bolo z kaštieľa Betliar odvezených 56 zväčša exotických trofejí na študijné účely na Prírodovedeckú fakultu Slovenskej univerzity v Bratislave (dnes UK). Niektoré trofeje sa našim kurátorom podarilo identifikovať a na jar v roku 2018 previezť, aspoň na čas trvania výstavy, do Betliara. Mnoho z vystavovaných predmetov, ktoré sú na výstave, neboli nikdy vystavované, alebo boli, no veľmi dávno. Medzi tie patrí aj unikátny skladací vejár z Japonska, Plameniak, súbor cestovných pasov Andrássyovcov do Ameriky, Ázie a prvýkrát vystavujeme aj fotografie z expedície do Sudánu,“ uviedol pre náš web riaditeľ múzea, Július Barczi.

Princ Egyptský v Betliari

Ako prezradil egyptológ doktor Jozef Hudec, Betliar patrí k jedným z mála miest na Slovensku, kde sú okrem iného zachované aj staroegyptské zbierky. Z piatich múmií, ktoré máme na Slovensku sú tu až dve a taktiež niekoľko iných predmetov. Gróf Gejza I. Andrássy,syn veľkého cestovateľa Emanuela I. pôsobil v diplomatických službách viedenského dvora. Ako výrazný člen aristokratickej spoločnosti sa zoznámil s egyptským princom Youssefom Khamalom, často sa zdržiavajúcim vo Viedni. Princ bol vnukom Ibrahima Pašu, veľkého generála a vládcu, ktorý bol najstarším synom Mohameda Ali Pašu , zakladateľa dynastie, ktorá v Egypte vládla do roku 1952. Khamal patril k najväčším donátorom v krajine, podporovateľom umenia a zberateľom.

„Práve s princom Youssefom absolvoval Gejza Andrássy expedíciu do Sudánu, ktorá je jednou z dôležitých častí výstavy. V septembri 1911 sa egyptský princ zúčastnil poľovačky v Betliari,“ doplnil Hudec.

„Múzeum v Betliari je známe svojimi kvalitnými výstavami. Po zhliadnutí tejto výstavy ťažko skrývam nadšenie. Naozaj je úžasná, nie len tým, ako sa im podarilo urobiť dizajn, ale aj ako pripravili predmety, zakonzervovali, zreštaurovali. Jednoducho je úžasná a naozaj ju každému odporúčam,“ povedal pre Rožňavu 24 generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Výstava bude pre návštevníkov prístupná od 1. júna do 30. septembra 2018 a múzeum bude počas letných mesiacov otvorené sedem dní v týždni v čase od 9:30 do 18:30 (posledný vstup o 17:30). Môžete sa opäť tešiť na sprievodné podujatia pre najmenších, odborné prednášky na zaujímavé témy ako staroveký Egypt, japonská kultúra, Gejza Andrássy v Sudáne a mnohé ďalšie.

FOTO: Výstava Sudán 1911 - Andrássyovci vo svete, svet v Betliari
60
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM