Peter Simon Správy

FOTO, Pamätáte sa? TAKTO prebiehala obnova dnešného Domu tradičnej kultúry Gemera

Vynovenú budovu pozná viacero z vás. Gemerské osvetové stredisko ju využíva v plnej paráde, veď zaujímavé činnosti sa snaží organizovať pre širokú verejnosť, tak často, ako len vie.

Ilustračný obrázok k článku FOTO, Pamätáte sa? TAKTO prebiehala obnova dnešného Domu tradičnej kultúry Gemera
12
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Budova sa nachádza v centre Rožňavy neďaleko Námestia baníkov. V súčasnosti objekt slúži ako Gemerské osvetové stredisko (GOS). Sídli v ňom aj známe rožňavské kino Apollo.

Ako sa píše na oficiálnej stránke GOS, doterajšie sídlo Gemerského osvetového strediska (GOS) v Rožňave po rozsiahlej rekonštrukcii otvorilo svoju bránu vo štvrtok, 9. apríla 2015. Celkové výdavky presiahli milión stotisíc eur. Podstatnú časť tvoril nenávratný finančný príspevok, ktorý Košický samosprávny kraj získal prostredníctvom Regionálneho operačného programu z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).

Ako sa dodáva na webe GOS, rekonštrukcia neriešila interiérové vybavenie, iba vrátila budovu do podoby, ktorá vychádza z pôvodného architektonického konceptu a zároveň zodpovedá súčasným potrebám. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, pri prácach sa museli rešpektovať prísne pravidlá, no rekonštrukcia musela priniesť novú kvalitu pre prevádzku z technického, aj funkčného hľadiska v súlade s Koncepciou starostlivosti o tradičnú ľudovú kultúru KSK.

V budove vznikli priestory s novým využitím – multifunkčná sála, remeselné dielne, miestnosti pre klubovú a vzdelávaciu činnosť. Celkom nové podkrovie využíva Gemerské osvetové stredisko na administratívnu prácu. Dvor (átrium) príležitostne slúži, ako priestor na kultúrne podujatia menšieho rozsahu, projekciu klubových filmov, či organizovanie tematických folklórnych večerov.

V rámci prvej etapy sa sprístupnila multifunkčná spoločenská sála s kapacitou 80 miest na sedenie. V rámci tejto etapy, do konca roka 2015 sa zariadili a sprístupnili verejnosti remeselnícke dielne, tkáčska a hrnčiarska. V ďalšej etape sa zariadili miestnosti pre audiovizuálnu a gastronomickú dielňu, v podkroví vznikli denné miestnosti pre lektorov a dokončili sa interiérové úpravy multifunkčnej sály a výstavných priestorov.

Zdroj: Gemerské osvetové stredisko Rožňava

Obrazom: Rekonštrukcia osvetového strediska
12
Galéria
Zdroj: Gemerské osvetové stredisko
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM