Peter Simon Kultúra

FOTO, VIDEO: CINEAMA 2015 v Rožňave

Gemerské osvetové stredisko spolu s filmovým klubom Gemerfilm zorganizovalo už 19. ročník krajského kola celoštátnej postupovej súťaže a prehliadky amatérskej filmovej tvorby. História súťaže vyhlásenej Národným osvetovým centrom však trvá už 22 rokov. Na súťaži bodovali aj Rožňavčania.

Ilustračný obrázok k článku FOTO, VIDEO: CINEAMA 2015 v Rožňave
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Súťaž pozostávala z časti prezentačnej a vzdelávacej. Prezentačnú časť tvorili projekcie súťažných aj nesúťažných filmov a vzdelávaciu časť rozborový seminár a konzultácie s cieľom prispieť k skvalitneniu amatérskej filmovej tvorby v regióne. „Krajskej súťaže sa zúčastnilo 32 autorských filmov, ktoré vytvorili amatérski tvorcovia Košického kraja. Autori vo veku od 6 do 65 rokov priniesli úsmevné aj vážne témy zo života a ich pohľad na svet spracovaný v mnohých prípadoch na nerozoznanie od profesionálov,“ uviedla Anežka Kleinová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave.

Ďalej nás informovala, že ich úsilie hodnotila v teoretickej rovine porota zložená z pedagógov Akadémie umení v Banskej Bystrici: doc. Mgr. Peter Dimitrov ArtD., Mgr. art. Ľubomír Viluda a Mgr. art. Ivan Kršiak, ktorí sú zároveň aktívni filmári, autori, režiséri a tvorcovia.

Na prehliadke amatérskych filmov boli zastúpené všetky vekové aj žánrové kategórie a regióny Gemer, Spiš a Abov, a preto bol program určite aj pre divákov zaujímavý. „Veď okrem blokov súťažných filmov sme prezentovali aj výber tých najúspešnejších filmov, ktoré postúpili z Košického kraja a zabodovali na celoštátnej úrovni v predchádzajúcich ročníkoch,“ hovorí Kleinová.

Najúspešnejší si odnášali domov už tradične Goskara – gemerskú alternatívu hollywoodskeho Oscara. Tentokrát svojimi kvalitami presvedčili porotu v kategórii C nad 21 rokov tvorcovia zo Spiša Ing. arch. Igor Cziel a Štefan Gura, v kategórii B (17 – 21 rokov) tvorivá skupina Kronikári z košickej Školy úžitkového výtvarníctva. Hlavná cena v kategórii A (do 16 rokov) ostáva v Rožňave, keďže ju získal kolektív tvorcov a zároveň účastníkov minuloročnej letnej filmovej školy organizovanej Gemerským osvetovým strediskom za animovaný film Cirkus Rožňava.

„Tento úspech nás povzbuzduje v organizovaní ďalšieho ročníka prázdninovej filmovej školy, ktorú pripravujeme na druhú polovicu júla. Všetky ocenené filmy a autori, a tiež ostatné filmy spĺňajúce kritériá na postup,“ dodala na záver Kleinová.

Na prehliadke filmov Cineama 2015 sa prezentoval aj pán Rudolf Pažitka, ktorý pripravil snímku z nášho regiónu. Film zachytáva kalamitu a odstraňovanie drevnej hmoty po víchrici Žofia, ktorá sa prehnala lesmi nad obcou Betliar, ale aj obcou Slavošovce.

„Myšlienka snímky vznikla čírou náhodou, keďže sa stala veľká tragédia v našich lesoch, tak som sa ju pokúsil za pomoci mojich priateľov zdokumentovať. Daný film bol vytvorený pre svoju vlastnú potrebu. Boli by sme radi, keby sa nám podarilo natočiť aj druhý diel, keď tieto lesy budú v stave zalesnenia a zabezpečenia ako predtým,“ uviedol pre náš web producent snímky Víchrica Žofia, Rudolf Pažitka.

Kompletné výsledky:

I.skupina: A – autori do 16 rokov:

 • 1. miesto CIRKUS ROŽŇAVA kolektív autorov, Rožňava
 • 2. miesto PRIATEĽSTVO Martina Kvaková, Poprad
 • 3. miesto AKVÁRIUM CAMILLA SAINT-SAËNSA, tvorivá skupina Akvaristi, Košice

Postup na celoslovenskú súťaž:

 • ČUDNÝ ŤAHÁK, Tomáš Bucher, Košice
 • FILIP BUK, Detská filmová spoločnosť, Košice

II.skupina: B – autori od 17 do 21 rokov:

 • 1. miesto NEUVERITEĽNÉ DOBRODRUŽSTVÁ CYRILA A METODA, tvorivá skupina Kronikári, ŠUV Košice
 • 2. miesto BABKINE HALUŠKY (ale nie bryndzové), Laura Kočanová, Poprad
 • 3. miesto ČERT SLÚŽI, Marek Lentvorský, Rožňava

Postup na celoslovenskú súťaž:

 • ON A ONA,Tereza Sejková, SSUŠF Košice
 • AUTOBIOGRAFIA, Erik Dudinský, Košice
 • KRÁĽ ČASU, Miriama Trnavská, Košice

III.skupina: C – autori nad 21 rokov:

 • 1. miesto za dokument ARTUR ANTONY – NEPOZNANÝ, Ing. arch Igor Cziel, Gelnica
 • 1. miesto za animovaný film MEDICÍNA, Štefan Gura, Sp. Nová Ves
 • 2. miesto ON THE WAY HOME / NA CESTE DOMOV /, Zuzana Balážová, Košice

Postup na celoslovenskú súťaž:

 • JEDEN SLOVENSKÝ PRÍBEH, Filip Hudák, Košice
 • VIRTUÁLNA REALITA, Matúš Men, SSUŠF Košice
 • O VODE (alebo jedna epizóda z nekonečného cyklu vody), Tomáš Juričkov, Miloš Fiľa, Marek Tekáč, Ján Ilkovič, Peter Švec, Sp. Nová Ves
 • TRIALPP, Michal Gedeon, Košice
 • CERKEV V OBCI PORÁČ, Peter Leško, Sp. Nová Ves

Pozrite si v našej galérii fotky a videozostrih z podujatia CINEAMA 2015!

CINEAMA 2015 - súťaž amatérskych filmárov
1
Galéria
CINEAMA 2015 - súťaž amatérskych filmárov
22
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM