Peter Simon Správy

Hasiči z Rožňavy upozorňujú: Treba dodržiavať zásady

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rožňave vydalo správu. Apeluje v nej na obyvateľov Rožňavy a okolia.

Ilustračný obrázok k článku Hasiči z Rožňavy upozorňujú: Treba dodržiavať zásady
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rožňave, v súlade so zákonom o ochrane pred požiarmi, vyhlasuje čas zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme.

V správe rožňavskí hasiči informujú aj o tom, aké zásady musí každý dodržiavať.

Podľa ich slov zvýšené nebezpečenstvom v územnom obvode okresu Rožňava trvá od 21. marca 2017 od 12:00 hod. až do odvolania.

Ďalej Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru v Rožňave informuje, že v čase zvýšeného nebezpečenstva vzniku požiarov je každý povinný dodržiavať zásady protipožiarnej bezpečnosti.

Fyzickým osobám sa zakazuje najmä fajčiť, odhadzovať horiace alebo tlejúce predmety, alebo používať otvorený plameň na miestach so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru, vypaľovať porasty bylín, kríkov, stromov, krovie, slamu a iný biologický odpad, či zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu.

Vlastníci, správcovia alebo užívatelia lesných pozemkov v súvislosti s ochranou lesa pred požiarom sú podľa informácií od hasičov povinný zabezpečiť zákaz spaľovania horľavých látok na lesných pozemkoch a v ich ochrannom pásme, zabezpečovať v lesoch hliadkovaciu činnosť; pre osoby vykonávajúce hliadkovaciu činnosť vypracúvať časový harmonogram s určením trasy pochôdzok a s uvedením konkrétnych časov a miest, kde sa má hliadkovacia služba v danom čase nachádzať; zabezpečiť jej vhodný systém spojenia s ohlasovňou požiarov, alebo aj zabezpečiť umiestnenie potrebného množstva protipožiarneho náradia na určenom mieste v závislosti od plochy lesných porastov.

Samozrejme nesmie chýbať to najdôležitejšie, a to udržiavať existujúce prejazdové cesty, zvážnice a zdroje vody v stave, ktorý umožňuje bezproblémový príjazd hasičských jednotiek a ich využitie na účinný zásah.

Na záver sa v správe ešte informuje aj o prijímaní osobitných opatrení pre priestory postihnuté kalamitou, zamerané najmä na urýchlené odstraňovanie dreva a ďalšieho horľavého odpadu z blízkosti objektov, vytváranie rozčleňovacích pásov na zabránenie šírenia požiaru, prednostné zabezpečenie prejazdnosti lesných ciest a zvážnie pre hasičskú techniku, či vybaviť prenosnými hasiacimi prístrojmi pracovné stroje, napríklad lesné kolesové traktory, harvestory a iné vozidlá, ktoré sa používajú na spracovanie dreva a zvyškov po ťažbe.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM