Peter Simon Správy

Havária autobusu zasiahla Slovensko: Podobná tragická nehoda sa udiala v minulosti aj neďaleko Rožňavy

Známa zákruta na Úhornej desí dodnes. Nedeľa, 3. augusta 2003 sa navždy zapísala čiernymi písmenami do histórie tohto cestného úseku. Pri havárii zomrelo 12 žien a jeden mladý chlapec.

Ilustračný obrázok k článku Havária autobusu zasiahla Slovensko: Podobná tragická nehoda sa udiala v minulosti aj neďaleko Rožňavy
5
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Tragickú nehodu na Úhornej dodnes pripomínajú kríže.

Tragédií autobusov na cestách zažilo Slovensko už niekoľko. Len včera otriasla Slovenskom ďalšia, ktorá si vyžiadala 12 obetí na mieste a viacero zranených. Jedna tragická nehoda sa uskutočnila aj neďaleko Rožňavy, presnejšie v stúpaní na Pačanský kopec z obce Úhorná.

Čo sa stalo

Dopravná nehoda pri Úhornej v okrese Gelnica si vyžiadala 13 mŕtvych a okolo 25 ľahko i ťažko zranených. Autobus plný pútnikov sa zrútil do priekopy. Vodič autobusu pútničky poznal, aj preto v snahe vyjsť im všemožne v ústrety, napriek zákazovej značke, prešiel Úhornou a vybral sa stúpať hore Pačianskym kopcom. Za dedinou, v ostrej pravotočivej zákrute, ktorú vodič zdolával na dvojke, sa autobus zastavil. Šofér zatiahol ručnú brzdu a išiel skontrolovať čo mohlo závadu spôsobiť. Napriek príkazu vodiča, aby každý ostal na svojom mieste, niekoľko pútnikov vystúpilo. Tím si zachránili život.

Brzda však nepomohla a vodič sa už za volant aj napriek snahe nedostal. Autobus sa pohol vzad, prerazil zvodidlá, niekoľko krát sa prevrátil a ostal stáť na boku. Pod autobusom sa nachádzali zakliesnení ľudia. Bilancia nehody bola jedenásť ľudí usmrtených na mieste a dve ženy na následky zranení umreli o niekoľko dní.

Vodiča napokon oslobodili

Okresný súd v Spišskej Novej Vsi, neskôr Krajský súd v Košiciach ho o štyri roky neskôr oslobodili. Počínanie vodiča podľa rozhodnutia súdu nebolo trestným činom. Potvrdili to aj výsledky vyšetrovania, že parkovacia brzda mala pokazený ventil a vodič autobusu o tom nevedel.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Obrazom: Úhorná
5
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM