Správy

Hrhovské (ne)spustnuté pôdy vyhlásili za významné lesnícke miesto

V obci Hrhov v okrese Rožňava slávnostne vyhlásili vo štvrtok významné lesnícke miesto "Hrhovské (ne)spustnuté pôdy".

Ilustračný obrázok k článku Hrhovské (ne)spustnuté pôdy vyhlásili za významné lesnícke miesto
Zdroj: slovensky-kras.eu

Lokalita sa stala 49. takýmto miestom na Slovensku. Sieť významných lesníckych miest vytvára od roku 2007 štátny podnik Lesy Slovenskej republiky. Súčasťou kultúrneho programu v obci bolo tradičné ukončenie jarného zalesňovania v štátnom podniku.

Lesníci priblížili verejnosti obyčaje a zvyky z lesníckeho prostredia a zároveň zverejnili aktuálne informácie o jarnom zalesňovaní. Podobne ako poľnohospodári v auguste oslavujú dožinkami úspešnú žatvu, lesníci v máji odovzdaním jedľového venca oslávia tradičným spôsobom koniec jarného zalesňovania.

Podnik Lesy SR, inšpirovaný aktivitou organizácie UNESCO a medzinárodným programom ochrany svetového dedičstva, na slovenskom území mapuje, obnovuje, ochraňuje a zviditeľňuje mimoriadne hodnotné lesnícke lokality ako súčasť prírodného a kultúrneho dedičstva národa. Vzdáva tak česť nielen bohatej lesníckej histórii, ale aj výnimočným lesníckym počinom, za ktorými možno vidieť neobyčajnú ľudskú snahu a um.

Jedným takým miestom sú lesy nad Hrhovom. Rastú na vápencovom masíve Slovenského krasu a vždy neboli krásne zelené ako v súčasnosti. Stromy a ďalšiu zeleň vrátila na spustnuté stráne snaha lesníkov pomôcť prírode a prinavrátiť tam späť život.

„Základným princípom lesného hospodárstva na Slovensku je zabezpečenie trvalosti existencie lesa na danom území. To sa v tomto jarnom období realizuje aj zalesňovaním. Výsadbou sadeníc lesných drevín sa obnovujú najmä lesné plochy, kde les podľahol kalamitám, nepriaznivému počasiu či škodlivému hmyzu,“ uviedol generálny riaditeľ štátneho podniku Marian Staník.

Konštatoval, že Slovensko sa svojou 41-percentnou lesnatosťou zaraďuje medzi európske krajiny s najvyšším podielom lesov voči rozlohe štátu. „Svedčí to o poctivom a erudovanom prístupe lesníkov k obhospodarovaniu lesa v duchu trvalo udržateľného rozvoja a zachovania ekologickej stability,“ dodal.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM