Radka Deckerová Rôzne

Hubári s hlavami v smútku: Príroda na Gemeri tento rok štedrá veľmi nie je!

Obyvatelia Muránskej Dlhej Lúky a okolia môžu už druhú sezónu využívať služby obecnej sušiarne ovocia a húb.

Ilustračný obrázok k článku Hubári s hlavami v smútku: Príroda na Gemeri tento rok štedrá veľmi nie je!
Zdroj: TASR

„O hubárskej sezóne sa zatiaľ hovoriť nedá, prírode chýba dážď“, povedal starosta obce Marek Nosko.

Hubári na Gemeri si môžu prírodné prostredie vyberať podľa vlastnej vôle od listnatých lesov, nížin, až po horské smrečiny. Hubárske potešenie však tento rok nachádzajú len zriedkavo.

Starosta to vidí na september, október

„Huby začali rásť začiatkom júna, ale iba krátko. Teraz chýba v prírode dážď a huby rastú len veľmi zriedkavo. Podľa mojich skúseností by to chcelo aspoň tri dni zrážok a okamžite by sme to cítili aj v obecnej sušiarni. Predpokladám, že sezóna ešte môže byť v septembri a v októbri podľa vývoja počasia,“ povedal starosta Nosko.

Okrem ľudí si na plodniciach húb v prírode pochutnávajú zvieratá, ale najmä hmyz. Pri ich nedostatku sa musia hubári rozhodovať, ako naložia s nálezom, ktorý už obývali larvy hmyzu.

„Takéto huby sú vhodné najmä na sušenie. Odporúčam nakrájať ich na približne troj až päť milimetrové plátky. Menšie huby sa dajú krájať celé, väčšie plodnice treba najskôr oddeliť, klobúk od nôžky. Záleží na každom hubárovi, akú má toleranciu k dierkam v hubách, ale aj v našej sušiarni sa nakrájané dary lesa ukladajú na sitá. Cez oká červy prepadávajú a po vysušení v hubách nezostane ani jeden,“ dodal starosta Muránskej Dlhej Lúky.

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM