Správy

Jarná migrácia obojživelníkov v našom okrese: Ochranári ich už preniesli viac ako 1500

Aby ochranári zabránili veľkému úhynu žiab, každoročne inštalujú fóliové zábrany na kolíznom úseku cesty 1. triedy v úseku medzi obcami Vlachovo a Dobšiná.

Ilustračný obrázok k článku Jarná migrácia obojživelníkov v našom okrese: Ochranári ich už preniesli viac ako 1500
Zdroj: NP Slovenský kras

Obojživelníky sú triedou stavovcov s premenlivou teplotou tela. Majú holú, žľaznatú kožu prispôsobenú na dýchanie celým povrchom tela. Väčšina druhov žije vo vlhkom prostredí, vodné prostredie vyhľadávajú len v období rozmnožovania. Do tejto skupiny živočíchov patria žaby, mloky aj salamandra.

Jarná migrácia obojživelníkov

Všetky druhy obojživelníkov na Slovensku sú chránené. Je množstvo negatívnych vplyvov, ktoré spôsobujú úhyn obojživelníkov, avšak masový úhyn na cestách sa zaznamenáva hlavne počas ich jarného migračného ťahu.

„Prebieha od konca februára až do mája, v závislosti od druhu, nadmorskej výšky a počasia. Dospelé jedince sa presúvajú zo zimovísk k vodným plochám – liahniskám. Práve v tomto období máme možnosť vidieť ako samček žaby zviera samičku v objatí(amplexus) a spolu putujú až k vode, kde prebieha rozmnožovanie. U žiab dochádza k vonkajšiemu oplodneniu a vajíčka sa vyvíjajú v rôsolovitých obaloch vo vodnom prostredí,“ informujú ochranári z Národného parku Slovenský kras.

Stavanie zábran

Aby zabránili veľkému úhynu žiab, každoročne inštalujú fóliové zábrany na kolíznom úseku cesty 1. triedy v úseku medzi obcami Vlachovo a Dobšiná.

„Na tomto úseku sa presúva veľký počet žiab, hlavne skokanov hnedých. Tohto roku sa začalo so stavaním zábran 9. marca. Vzhľadom na veľmi premenlivé počasie boli dni, keď sa prenieslo vyše 600 skokanov ale aj dni, keď kvôli zime nebola prenesená ani jedna žabka. Ťah ešte neskončil, preto celkový počet zachránených žiab bude známy až neskôr. Ale už teraz z istotou vieme, že sme prekročili počet 1544 prenesených v minulom roku,“ spresnili v správe ochranári.

Chcete okrem regionálnych správ dostávať dôležité aktuálne informácie? Nájdete nás aj na FB Dnes24.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM