Peter Simon Správy

Jazda plná nostalgie: Po železničnej trati Košice - Jelšava prejde vlak

Ďalší mimoriadny vlak na železničnej trati, po ktorej už vlaky bežne nepremávajú, vyrazí z Košíc do Jelšavy v sobotu, 18. augusta.

Ilustračný obrázok k článku Jazda plná nostalgie: Po železničnej trati Košice - Jelšava prejde vlak
Zdroj: Dnes24.sk

Nostalgická jazda na tamojšie Kaštieľne dni sa uskutoční aj pri príležitosti 125. výročia otvorenia železničnej trate Muráň – Plešivec. Informoval predseda občianskeho združenia (OZ) Detská železnica Košice Ľubomír Lehotský.

Mimoriadny vlak, zostavený z dnes už historických motorových vozňov typu M152, vyrazí z Košíc o 9:05 hod., odchod vlaku z Jelšavy do Košíc je naplánovaný na 18:00 hod.

„Chceme, aby si návštevníci stihli užiť podujatie pripomínajúce život v stredoveku a aby východniari z Košíc a okolia spoznali tento kedysi slávny, no stále pekný kút Gemera,“ pripomenul Lehotský s tým, že Jelšavu si bude možné prezrieť aj so sprievodcom.

Podľa jeho ďalších slov sprievodným podujatím bude aj vyhliadková jazda na trase Jelšava – Muráň o 11:20 a 12:45 hod.

„Z okna vagóna budú cestujúci vidieť predovšetkým krajinu, ktorá sa mení z tej, ktorá je poznačená banskou ťažbou až po úpätie Národného parku Muránska planina. Cesta vlakom je vždy iná ako v aute. Ak je to vláčik historický alebo nostalgický, je to o to väčší zážitok. K tomu je tu spoločenská atmosféra a nadviazanie nových kontaktov,“ spresnil Lehotský.

OZ Detská železnička Košice organizuje výlety do viacerých častí regiónu, no najmä tam, kde už bežne osobné vlaky nejazdia a týmto typom dopravy sa tam dá dostať iba výnimočne. „Ide napríklad o Štítnik, Ochtinú, Slavošovce, Medzev, Jasov, Sečovce, Telgárt, Betliar či Dobšinú,“ pripomenul Lehotský.

Foto: ilustračné

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM