Kultúra

Jelšava dostala balík eur a tie pohnú veci k lepšiemu: Coburgovský kaštieľ sa môže začať opravovať!

Historická budova chátrajúceho Coburgovského kaštieľa sa dočká obnovy. Mesto dostalo na obnovu financie a so stavebnými prácami sa začne už čochvíľa.

Ilustračný obrázok k článku Jelšava dostala balík eur a tie pohnú veci k lepšiemu: Coburgovský kaštieľ sa môže začať opravovať!
Zdroj: TASR

Chátrajúci Coburgovský kaštieľ začne Jelšava opravovať v priebehu mesiaca máj. Na historickej budove, ktorá dlhé roky pustla, sa zrealizuje reštaurátorský výskum a projekt sanačných prác a opatrení proti vlhkosti. Podľa slov primátora Milana Kolesára práve takéto odporučenia vyplynuli z predchádzajúcich výskumov a statického posudku.

Financie, potrebné na opravu, získala Jelšava od štátu. „Bola nám schválená žiadosť, ktorú sme podali na Ministerstvo kultúry (MK) SR v rámci programu obnovy torzálnej architektúry. Spomínaný program je síce viac zameraný na hrady, ministerstvo však podporilo aj náš projekt a jelšavský kaštieľ je tak snáď jediným, ktorý bude týmto spôsobom podporený,“ uviedol Kolesár.

Na obnovu kaštieľa dostalo mesto celkovo 20 000 eur. „Suma, ktorú sme získali, nie je nijako závratná a túto pamiatku z biedy nevytrhne. Pôvodne sme žiadali 49 000 eur, ale uvedomujeme si možnosti tohto programu,“ zhodnotil primátor. Celková obnova kaštieľa si však v budúcnosti vyžiada ešte omnoho vyššiu sumu, keďže sa nachádza v skutočne zlom stave.

Okrem opravy kultúrnej pamiatky je druhým benefitom projektu práca pre niekoľko miestnych obyvateľov. „Tento program MK SR je prepojený aj s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny a poskytne prácu na päť až šesť mesiacov pre 13 uchádzačov o zamestnanie, ktorí boli v predchádzajúcom období evidovaní na úrade práce,“ informoval primátor. Ako dodal, títo ľudia budú robiť napríklad rôzne pomocné práce pri zabezpečovaní statiky.

Obnove kaštieľa predchádzal architektonicko-historický výskum, ktorý prebiehal v minulom roku a ukončili ho začiatkom tohto roka. V minulom období sa stal tiež cieľom zlodejov, ktorí ukradli časť medenej strechy a do budov zatekalo. Na niektorých miestach preto došlo k prepadnutiu podlaží a zrúteniu barokových klenieb.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM