Peter Simon Správy

Keď vás prekvapí jeleň na ceste... Poznáme najrizikovejšie úseky v okrese!

Vodič môže počas jazdy okolím Rožňavy stretnúť aj zver, ktorú inak vidí iba hlboko v lesoch. Tieto zvieratá však môžu spôsobiť aj tragickú dopravnú nehodu, keďže zver je na ceste veľmi nebezpečnou prekážkou. Pozrite sa, kde v okolí Rožňavy skáču do ciest najčastejšie.

Ilustračný obrázok k článku Keď vás prekvapí jeleň na ceste... Poznáme najrizikovejšie úseky v okrese!
Zdroj: Dnes24.sk

Zver v jesennom období za potravou migruje a častokrát aj cez hlavný ťah. Stáva sa, že prechádza cez cestu a vodiči musia aj niekoľko minúť stáť, kým črieda prejde. K dopravným nehodám dochádza v noci aj cez deň. Hoci v niektorých lokalitách je aj dopravné značenie s upozornením, že je tam lesná zver, aj tak dochádza ku stretom. Polícia nám spresnila čísla.

Pokles dopravných nehôd

Ako uviedol pre Rožňavu24.sk Gabriel Grecmacher z Okresného dopravného inšpektorátu v Rožňave, na základe štatistických ukazovateľov dopravnej nehodovosti za obdobie od 1.1. 2018 do 31.10.2018 v okrese Rožňava z celkového počtu 119 dopravných nehôd (DN) eviduje 4 DN zapríčinených lesnou zverou a domácimi zvieratami čo je pokles o 3 DN v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2017.

„Pri týchto DN neevidujeme žiadnu usmrtenú, ani ťažko zranenú osobu, pričom ľahko sa zranila 1 osoba, čo je pokles o 3 osoby v porovnaní s rokom 2017. Materiálne škody spôsobené lesnou a domácou zverou pri dopravných nehodách boli odhadnuté na 29 600 eur, čo je nárast o 3 050 eur v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2017. Percentuálny podiel z celkového počtu dopravných nehôd za hodnotené obdobie s účasťou zveri je 3,36 %, čo je pokles o 1,86 % v porovnaní s r. 2017,“ informuje Grecmacher.

ODI v Rožňave pre porovnanie predkladá počet DN zapríčinených zrážkou so zverou a porovnanie s r. 2016, 2017 v územnej pôsobnosti okresu Rožňava za obdobie za obdobie od 1.1.2018 do 31.10.2018.

Rok Celkový počet DN Počet DN so zverou
2018 119 4
2017 134 7
2016 133 9

Nárast škodových udalostí!

Ako ďalej Gabriel Grecmacher uviedol, na základe štatistických ukazovateľov škodových udalostí (ŠU) za obdobie od 1.1.2018 do 31.10.2018 v okrese Rožňave eviduje polícia celkom 280 ŠU, čo predstavuje nárast o 51 prípadov. „Z celkového počtu 280 ŠU za hodnotené obdobie evidujeme 142 ŠU zapríčinených lesnou zverou, čo predstavuje nárast o 46 ŠU v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2017. Percentuálny podiel z celkového počtu ŠU za hodnotené obdobie s účasťou zveri je 50,71 % čo je nárast o 8,79 % v porovnaní s r. 2017,“ spresňuje pre náš web Grecmacher.

Podľa jeho slov, najviac ŠU, celkom 97 škodových udalostí s účasťou zveri evidujeme na jednej z dopravne najvýznamnejšej ceste prvej triedy medzinárodného významu č. I/16. „Na druhej najvyťaženejšej cestnej komunikácii z hľadiska dopravy, ceste prvej triedy č. I/67 v okrese Rožňava spájajúcej dva okresy, okres Rožňavu a Poprad na ktorej došlo za hodnotené obdobie k 22 ŠU s účasťou zveri. Na cestách druhej triedy rožňavského okresu evidujeme celkom 15 ŠU, z toho na ceste č. II/526 8 ŠU, II/587 6 ŠU a na II/549 1 ŠU. Na cestách tretej triedy rožňavského okresu evidujeme celkom 6 DN a na miestnych a účelových komunikáciách 2DN,“ hovorí Gabriel Grecmacher.

Vývoj škodových udalostí so zverou a porovnanie s r. 2016, 2017 so zverou za obdobie od 1.1.2018 do 31.10.2018 v okrese Rožňava

Rok Celkový počet škodových udalostí Počet škodových udalostí so zverou
2018 280 142
2017 229 96
2016 216 90

Naviac škodových udalostí od začiatku tohto roka, kedy sa vozidlo zrazilo so zverou sa podľa polície stalo v mesiaci január. Bolo ich presne 25. Druhým kritickým mesiacom je marec, kedy sa v našom okrese stalo 24 takýchto škodových udalostí a do tretice v policajných štatistikách figuruje mesiac september a 19 škodových udalostí.

Najkritickejšie úseky možného stretu vozidla so zverou

  • 1. úsek cesty na I/16 od obce Krásnohorské podhradie po križovatku pod horským priechodom Soroška – Lipovník,
  • 2. úsek cesty na I/16 od obce Jablonov nad Turňou po hranicu okresu v oboch smeroch v k. ú. obce Hrhov,
  • 3. úsek cesty na I/16 od obce Brzotín po obec Slavec,
  • 4. úsek I/67 od mestskej časti Rožňava Nadabula po obec Betliar,
  • 5. na pozemných komunikáciách II. a III. triedy prakticky na celom území okresu Rožňava.

Takto postupovať pri zrážke

Vodič pri zrážke so zverou je povinný bezodkladne zastaviť vozidlo a túto udalosť oznámiť polícii čo mu vyplýva zo zákona o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov povinnosti vodiča pri dopravnej nehode. „Pri dopravných nehodách so zverou vzniká škoda príslušnému poľovníckemu združeniu a to uhynutím zveri. Polícia pri uhynutí zveri vždy kontaktuje zástupcu užívateľa príslušného poľovného revíru, ktorý má právo nakladať s uhynutou zverou nakladať. V prípade nenahlásenie dopranej nehody (škodovej udalosti) so zverou vodič poruší ustanovenia povinnosti vodiča pri dopravnej nehode. Policajný zápis o nehode pomôže tiež pri riešení poistnej udalosti s poisťovňou. Zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, preto vodičovi nehrozí žiadna sankcia, ak privolá políciu. Škody na vozidle bývajú vysoké, vo väčšine prípadov vyššie ako je zákonom stanovené minimum, kedy treba privolať políciu. Väčšina nehôd sa stáva v noci, kedy nemusí byť na pohľad zrejmý rozsah poškodenia auta, ani výška škody,“ informuje Gabriel Grecmacher.

Ako zabrániť škode, a ako znížiť riziko zrážky

Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvery. V miestach najčastejšieho výskytu zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je vysoká zver najaktívnejšia. „Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny. Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť. Polícia v tejto súvislosti vyzýva vodičov k zvýšenej opatrnosti pri jazde najmä mimo obcí a v nočných hodinách, hlavne na miestach, kde je možné vo zvýšenej miere predpokladať pohyb zveri cez cestnú komunikáciu, alebo jej okolí,“ doplnil na záver pre Rožňavu24.sk Gabriel Grecmacher.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM