Kultúra

Knižnica pripravila výstavu i prednášky približujúce holokaust na Gemeri

Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave pripravila v rámci projektu Premeny života pre študentov a verejnosť výstavu i prednášky na tému holokaustu.

Ilustračný obrázok k článku Knižnica pripravila výstavu i prednášky približujúce holokaust na Gemeri
Zdroj: Gemerská knižnica

TASR o tom za knižnicu informovala Tatiana Bachňáková. Výstavu s názvom Život na hrane, ktorú poskytol Ústav pamäti národa (ÚPN), bude môcť verejnosť navštíviť v priestoroch knižnice do 29. mája.

Knižnica tiež pripravila prednášku s názvom Multietnický Gemer v podaní regionálneho historika Lászlóa Kardosa a prednášku Odsunutý život pod taktovkou Pavla Makynu z ÚPN.

„Odsunutie Židov počas druhej svetovej vojny bola udalosť, ktorá mala priamy vplyv nielen na osudy odsunutých, z ktorých sa už mnohí nevrátili, ale na celú slovenskú spoločnosť. Tieto skutočnosti sú mementom až do dnešných čias, preto je dôležité, aby sa hlavne mladá generácia oboznámila s týmito historickými udalosťami,“ uviedla pracovníčka knižnice Anna Kešeláková.

Knižnica tiež v júni zorganizuje exkurziu študentov do Košíc, kde im odborný výklad o holokauste a svedectvá svojich rodičov, ktorí sa dokázali pred deportáciami zachrániť, sprostredkuje Jana Teššerová. Študentov tiež čaká prehliadka košických pamiatok židovskej kultúry.

Gemerská knižnica aktivity pripravila v rámci projektu Premeny života. Ten z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM