Správy

Koaličná rada má vo štvrtok hovoriť o výstavbe R2

Koalícia by sa vo štvrtok, 3. augusta mala zaoberať ďalšou výstavbou rýchlostnej cesty R2 smerom na Košice.

Ilustračný obrázok k článku Koaličná rada má vo štvrtok hovoriť o výstavbe R2
Zdroj: TASR

Stretnutie Koaličnej rady potvrdili viaceré zdroje z koalície. Tému R2 chce otvoriť Most-Híd. Nie je vylúčené, že na Koaličnej rade sa bude hovoriť aj o kauze prerozdeľovania eurofondov na vedu a výskum, pre ktorú čelí kritike opozície minister školstva Peter Plavčan (nominant SNS).

Pre R2 sa na Gemeri konalo už pár protestov. Ľuďom sa nepozdáva predbežné stanovisko Útvaru hodnoty za peniaze Ministerstva financií (MF) SR, ktorý neodporučil výstavbu ďalšieho úseku R2 Rožňava – Jablonov nad Turňou. Jeho súčasťou je aj tunel Soroška. Tento projekt nepovažujú za ekonomicky rentabilný a odporúčajú posúdiť možnosť rekonštrukcie a rozšírenia cesty I. triedy s prípadnými stúpacími pruhmi cez Sorošku.

Útvar hodnoty za peniaze však dodal, že na finálnom návrhu v súvislosti s výstavbou rýchlostnej cesty R2 sa stále pracuje s tým, že sa hľadá riešenie, ktoré môže byť postavené skôr a lacnejšie ako pôvodný návrh rýchlostnej cesty v plnom profile.

Minister dopravy a výstavby Árpád Érsek (Most-Híd) s rozšírením súčasnej cesty o dva pruhy nesúhlasí. Rovnako sa nestotožňuje s argumentom, že nezamestnanosť po vybudovaní diaľnice klesne len v takej miere, ako klesala doposiaľ. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár pripomenul, že dostavba R2 je cieľom, ktorý je stanovený v programovom vyhlásení vlády (PVV).

„Ak to niekto spochybňuje, tak, samozrejme, potom spochybňuje koaličnú zmluvu,“ vyhlásil na jednom z protestov, kde avizoval aj iniciovanie Koaličnej rady.

V programovom vyhlásení vlády sa píše, že vláda bude pokračovať v rozvoji dopravnej infraštruktúry, osobitne rýchlostných ciest R2, R3, R4, R7. „V záujme vlády bude pokračovať aj vo výstavbe južného ťahu R2 medzi mestami Zvolen a Košice,“ uvádza sa ďalej v PVV.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM