Webnoviny - Kultúra

Košický kraj dá na kultúru 10,5 milióna eur

Košický samosprávny kraj (KSK) bude realizovať v investičnej časti projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry program Ostrovy kultúry – otvorené zóny.

V programe, ktorý poslanci schválili na poslednom rokovaní zastupiteľstva Košického samosprávneho kraja, je zahrnutých sedem projektov v odhadovanej hodnote 10,5 milióna eur.

Ide o rekonštrukciu Východoslovenského múzea a vytvorenie miniskanzenu v priľahlom parčíku s predpokladaným nákladom 3,8 milióna eur. Druhý projekt sa bude realizovať vo Východoslovenskej galérii za 1,7 milióna eur. Zmodernizuje sa košické Bábkové divadlo za 500 000 eur, nádvorie Barkóczyho paláca, kde je knižnica, za 500 000 eur. Ďalších 500 000 eur bude stáť rekonštrukcia maďarského divadla Thália. Nový vzhľad dostane aj Verejná knižnica Jána Bocatia za približne 1,5 milióna eur. Súčasťou je aj revitalizácia Uličky remesiel, ktorá bude stáť takmer 2,5 milióna eur.

„Základnou charakteristikou koncepcie Ostrovov kultúry je vytvoriť v kultúrnych inštitúciách zriadených Košickým samosprávnym krajom otvorené zóny – voľne prístupne priestory a priestranstvá, ktoré by mali oddychovo- relaxačný charakter, ale korešpondovali by s charakterom činnosti vybraných inštitúcií,“ uvádza sa v dôvodovej správe. Koncepcia vychádza z potreby zmeny prístupu k návštevníkom, realizáciou projektu Košice – EHMK 2013 sa stane konkurenčnou výhodou oproti iným, prevažne komerčným aktivitám v kultúre. Dôraz sa kladie na to, aby sa rekonštruovali a modernizovali kultúrne pamäťové a fondové inštitúcie a stavebné objekty, prevažne kultúrne pamiatky, ktoré majú potenciál využitia pre kultúrno-spoločenský účel, rozvoj kultúry a umenia. Na spracovaní ideových zámerov a vizualizáciách sa podieľali študenti Fakulty umení Technickej univerzity Košice a bude sa z nich vychádzať pri vypracovaní podmienok pre verejné súťaže.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM