Peter Simon Správy

Košický kraj je skokanom roka v návštevnosti: Turisti aj spoza hraníc

Košický kraj sa stal skokanom roka v návštevnosti. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu Slovenskej republiky (ŠÚ SR).

Ilustračný obrázok k článku Košický kraj je skokanom roka v návštevnosti: Turisti aj spoza hraníc
Zdroj: TASR

Spomedzi ôsmich slovenských krajov zaznamenal najvýraznejšie tempo rastu. Počet domácich návštevníkov v ňom podľa výkonnej riaditeľky krajskej organizácie Košice Región Turizmus Lenky Vargovej Jurkovej medziročne stúpol o 36 percent, zahraničných návštevníkov pribudlo ešte viac, až 60 percent.

„Obrovský medziročný skok na jednej strane mimoriadne teší, na druhej strane, pochopiteľne, zaväzuje robiť veci minimálne tak dobre ako doposiaľ. V dosiahnutom výsledku sa odzrkadľuje stále intenzívnejšia spolupráca jednotlivých subjektov bez ohľadu na to, do akého sektora patria. Oblastné organizácie cestovného ruchu spolu s podnikateľmi a ďalšími aktérmi spoločne vytvárajú kvalitnejšie produkty a služby, ktoré do košického regiónu lákajú stále viac turistov,“ zhodnotila úspešné leto Vargová Jurková.

Podľa nej je za vysokým tempom rastu návštevnosti neustále sa zvyšujúca kvalita a lepšia starostlivosť o turistov v jednotlivých lokalitách, istú úlohu zohrávajú aj obavy z pobytu v niektorých cudzokrajných destináciách.

„Ďalším z dôvodov je, bezpochyby, vyššia investícia do marketingu, ktorý je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou propagácie destinácie doma i za hranicami. Do tejto kategórie spadá aj digitálny svet a v rámci neho mobilná aplikácia Košice región, ktorú neustále vylepšujeme. Pohyb domácich turistov podporujú tiež TOP podujatia programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita či grantové výzvy na podporu produktov cestovného ruchu, ktorých výsledkom je napríklad gelnická dedičná štôlňa Jozef, Dobšinského rozpravkáreň pri Slavošovskom tuneli či takzvaná ruhovka na Samelovej lúke v Slovenskom raji,“ priblížila Vargová Jurková.

K stále rastúcej návštevnosti regiónu podľa nej do značnej miery prispieva Národný park Slovenský raj, ktorý počas hlavnej turistickej sezóny navštívilo viac ako 400.000 turistov. Rekordnú sezónu zaznamenali aj na Spišskom hrade, kde návštevnosť po prvý raz v histórii prevýšila 200.000 osôb.

Podľa údajov ŠÚ SR je za nami rekordná letná sezóna (jún – august) s medziročným nárastom turistov celoslovensky o 15,8 percenta.

Pribudlo i zahraničných návštevníkov, od júna do augusta ich na Slovensko zavítalo o 16,7 percenta viac ako v porovnateľnom období v roku 2015. Najväčší diel na pomyselnom koláči patrí Česku (246.000), odkiaľ na Slovensko prišlo takmer o tretinu (29,1 percenta) viac turistov ako v lete 2015. Podobný nárast zaznamenal ŠÚ SR aj u maďarských návštevníkov (27,6 percenta), prudko hore išlo aj Taliansko (21,2 percenta) či Veľká Británia (15,6 percenta) a do top desiatich krajín podľa počtu návštevníkov u nás dostal Izrael s nárastom (34,3 percenta).

Foto: ilustračné

Navštevujete viac Slovenský raj počas leta, či zimy?

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM