Peter Simon Kultúra

Krásne jubileum rožňavského Actores: Premiéra predstavenia Franz W. zaplnila celé hľadisko, FOTO!

Jednalo sa o divadelný projekt Tatiany Masníkovej a kolektívu Actores s použitím textov z diela Georga Bűchnera „Vojcek“.

Ilustračný obrázok k článku Krásne jubileum rožňavského Actores: Premiéra predstavenia Franz W. zaplnila celé hľadisko, FOTO!
90
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Diváci a priaznivci mestského divadla ACTORES Rožňava sa mohli tešiť na nové pripravované predstavenie. Po úspešných trhákoch prišla ďalšia slávnostná premiéra. Tá sa uskutočnila 9. novembra 2019 od 19:00 hod. pri príležitosti 25. výročia divadla.

Fragmenty lásky, teroru a pomsty

Ako informoval herec divadla Róbert Kobezda, jednalo sa o príbeh jednoduchého a bezbranného človeka – milujúceho vojaka, ktorý žije s Máriou. „Vykonáva rôzne úlohy pre Poručíka s cieľom zarobiť peniaze a zároveň súhlasí s účasťou na experimentoch lekára. Vojenský dril, neustále ponižovanie a zrada Márie neustále viac a viac podkopávajú Franzove duševné zdravie. Začína tak prežívať sériu apokalyptických vízií, duševnú a telesnú skazu,“ spresnil Kobezda.

Následne uviedol, že poetika predstavenia bola postavená s prvkami irónie a cynizmu. „Divák sa mohol okrem toho tešiť aj na dynamickú zložku projektu. Tvorila ju hudba, scénický pohyb, tanec a slovo,“ doplnil.

O koncept a réžiu sa postarala Tatiana Masníková. V predstavení sme videli hercov: Róbert Kobezda, Daniel Straka, Attila Bocsárszky, Jana Štofaníková, Anna Kvašňovská a Bibiána Švecová.

Priestory divadla praskali vo švíkoch už pred samotným predstavením. Zaplnené hľadisko svedčilo o veľkom záujme Rožnavčanov o túto pripravovanú inscenáciu. Po úspešnom výkone hercov sa v priestoroch divadla uskutočnil slávnostný prípitok, príhovor režisérky a riaditeľky divadla Tatiany Masníkovej, primátora Rožňavy Michala Domika a aj prítomnej Eleny Knopovej (riaditeľky org. zložky UDFV, z Centra vied o umení SAV – Ústav divadelnej a filmovej vedy – Slovenská akadémia vied). Vzápätí pred prítomných vystúpil herec divadla Róbert Kobezda a následne sa uskutočnil koncert skupiny Music Retro Band z nášho mesta.

Fotky z prípravy hercov, z predstavenia a aj slávnostného prípitku nájdete v našej galérii!

Režisérka po predstavení!

Ako pre náš web uviedla režisérka divadla Tatiana Masníková, autora si vybrala pre toto alternatívne predstavenie vďaka prelomovému dramatickému dielu a kvôli aktuálnosti do budúcnosti „My tam aj rozprávame, že Franz sa narodil v roku 2030, čiže čo sa deje nie len teraz, ale aj čo nás čaká v budúcnosti, čo je hrozbou pre nás. Hrozbou je všetko – tlak spoločnosti, veľmi komplikované vzťahy, láska, týranie, no v našej hre je všetko postavené na pohybe, na jemnosti, poetike, tanci. Nič nie je ukázané na javisku až tak násilne, ako som to pomenovala, dokonca, tam máme klaunov v úvode aj v závere. Je to symbol… My ľudia sme klauni, alebo ľudia?,“ hovorí pre náš web Masníková, a dodáva, že výkon hercov bol skvelý, keďže predstavenie je abnormálne náročné na koncentráciu. „Klobúk dole pred nimi. Počas predstavenia som mala neskutočnú trému a toto sa mi ešte nestalo. Som rada, že to dali,“ uviedla pre náš web režisérka Tatiana Masníková.

Ako dodala Masníková, inscenáciu obohatila pohybom, gestom a náročné slová a repliky, či myšlienky odbúrala tým, že to herci vyjadrili telom. „Divadlu by som zaželala, len to najlepšie, nech má divákov, priaznivcov, skvelých ľudí, ktorí nám pomáhajú aj fandia ale hlavne dobrých hercov,“ uviedla pre Rožňavu 24.sk.

Hlavná postava o Franzovi

„Zvládnuť postavu bolo náročné a to hlavne po fyzickej stránke. Hralo sa ale veľmi dobre a diváci boli vynikajúci. Až na malé chybičky v mojom výkone som s celým priebehom spokojný. Divadlu by som zaželal k tomuto krásnemu výročiu neustálu inšpiráciu tvoriť, aby malo ešte o trošku viac toho divadelného „šťastíčka“, malo vždy pozitívne naladených ľudí okolo seba a aby si k nám diváci nachádzali cestu. Nech naďalej divadlo obohacujú talentovaní spolupracovníci. A želám mu ešte veľa úspešných premiér a rôčkov,“ povedal na záver pre náš web herec divadla, Róbert Kobezda.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Obrazom: Premiéra hry FRANZ W. v divadle Actores
90
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM