Peter Simon Kultúra

Kultúrny týždeň v Rožňave: Slávnosť tekvíc, Snow film fest aj výstava v múzeu

Ak si chcete dopriať kultúrneho osvieženia v našom meste počas nasledujúceho týždňa, máme pre vás pár tipov.

Ilustračný obrázok k článku Kultúrny týždeň v Rožňave: Slávnosť tekvíc, Snow film fest aj výstava v múzeu
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Čo bolo pred 1989

21. – 25. október 2019 od 9:00 hod., Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Výstava Čo bolo pred 1989, vznikla v spolupráci so Štátnym archívom Košice, pracovisko Archív Rožňava, Katedrou muzeológie FF UKF v Nitre a súkromnými zberateľmi. Záujemcovia ju môžu navštíviť v Galérii Baníckeho múzea na Námestí baníkov 25 v Rožňave do 10. februára 2020.

Všetky moje tváre

22. október 2019 od 16:30 hod., Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Môžete sa tešiť na mladú úspešnú autorku z Košíc. Na svoje si prídu čitatelia ženských románov, historických románov a všetci, ktorí majú radi knihy z prostredia medzi nebom a zemou. Pani Hajdúková píše romány spojené s mystikou, nadprirodzenom a históriou. Ďalšia časť jej tvorby sa venuje problematike vojnových a povojnových čias Nemecka a Slovenska.

Slávnosť tekvíc

23. október 2019 od 10:00 hod., Komunitná záhrada, Rožňava
V komunitnej záhrade Rožňavská zelená terasa sa organizuje „Slávnosť tekvíc“. Akciu je zameraná na možnosť stretnutia rôznych generácií a komunít. V súťaži družstiev vo varení tekvicovej polievky budú medzi sebou súťažiť klienti DSS Jasanima Rožňava, DSS Rakovec a Klub dôchodcov. Pozvané školy, škôlky a verejnosť budú môcť vyrezávať tekvice, vyrábať kŕmenie pre vtákov a ďalšie aktivity.

Prednášky Hirax

23. október 2019 od 11:00 hod., Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Motivačná prednáška Pavla „Hiraxa“ Baričáka. Autor úspešných kníh s príchodom Šlabikára šťastia 5.: Psychický obor (kniha vychádza 8. 10. 2019, predobjednávky s možnosťou venovania a grátis knižného darčeka jedine cez HladoHlas sa vo svojej prednáške zameria na vzťahy (rozchod, neveru, žiarlenie, „prečo si človek priťahuje nedobrého partnera…), strachy, prítomný okamih, sebaprijatie, odpustenia sebe a iným, spoznanie sa, zrkadlenia sa s rodičmi, výchovu zameranú na rešpektovanie detskej duše a určovania hraníc nemocenským prístupom, odbúrania depresívnych stavov, riešenia krízových situácií, zbavenia sa blokov a úzkostí z detstva.

Infomeeting

23. október 2019 od 16:00 hod., Radnica, Rožňava
V stredu sa bude konať v Rožňave na Radnici o 16:00 hod. informačné stretnutie ohľadom získania dotácii pre domácnosti na inštaláciu zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie. Druhá a tretia časť prednášok bude o fungovaní fotovoltiky a tepelných čerpadlách.

Hazard za bránami

23. október 2019 od 18:00 hod., Kultúrno-kreatívne centrum Kláštor, Rožňava
Psychiater Š. Ander porozpráva o vplyve hazardu na ľudské správanie a na verejný priestor mesta. Formy hazardu ohrozujúce obyvateľov miest. Dôsledky hazardu na obyvateľov, na mesto – priame, nepriame, kontext, súvislosti. Možnosti vysporiadania sa s hazardom – zákaz, regulácia, vzdelanie…

Kino Apollo

24. október od 18:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
SNOW FILM FEST – Dokument 180 min. MP12 3€ – Medzinárodný festival zimných adrenalínových a cestovateľských filmov. Queen Maud Land USA 2018 28 min., Onekotan Rakúsko 2015 52 min., Surfer Dan USA 2018 8 min, Ice and Palms Nemecko 2018 32 min., Môj svet Česká republika 2019 14 min., Střípky ze života horolezce Česká republika 2018 28 min.

Zádušná omša za Františku Andrássyovú

26. október 2019 od 17:00 hod., Mauzóleum Andrássyovcov Krásnohorské Podhradie
V priestoroch Mauzólea Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí sa každoročne od smrti grófky Františky Andrássyovej, rodenej Hablawetzovej, manželky grófa Dionýza, koná zádušná rímskokatolícka omša, počas celebrovania ktorej sa používajú zachované relikvie, cirkevné rúcha a kalichy zo zbierok SNM – Múzea Betliar. Slúženie omše bolo želaním jej manžela Dionýza a malo byť prejavom vďaky za jej dobročinnosť a súcit s chudobnými, starými, sirotami a chorými. Omša sa bude konať v sobotu, 26.októbra 2019 o 17:00 hod.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM