Kultúra

Máte už plány na sobotu? ACTORES prichádzajú s premiérou!

Mestské divadlo ACTORES ROŽŇAVA uvádza premiéru divadelnej hry súčasného dánskeho dramatika Christiana Lollikeho s úryvkami textov Tanji Diers & Madsa Madsena. Divadelná hra zažila svoju svetovú premiéru v roku 2016 a stala sa hitom dánskej divadelnej scény.

Ilustračný obrázok k článku Máte už plány na sobotu? ACTORES prichádzajú s premiérou!
Zdroj: Actores Slovakia

Aj sám autor patrí k najuznávanejším dramatikom súčasnosti, no napriek tomu nebol na Slovensku dosiaľ uvedený. Po výrazných autorských úpravách rožňavského inscenačného tímu nesie nakoniec inscenácia titul Kto sa bojí zombie? Premiéra inscenácie bude uvedená 12.6.2021 o 19­.00hod.

Svet sa zekonomizoval a vylial do tabuliek. Z práce sa vytráca poslanie, z človeka sa stáva ekonomická jednotka. Akonáhle našu hospodársku idylu naruší niekto zvonka, okamžite ho dehumanizujeme. Vlna xenofóbie a rasizmu porastie. Práve to sa stalo počas poslednej utečeneckej krízy a s odstupom pár rokov môžem povedať, že sme ako ľudia zlyhali,“ uvádza Jakub Molnár, dramaturg inscenácie Kto sa bojí zombie?, ktorá reflektuje masový príliv utečencov do Európy od roku 2015 a ktorá nastavuje zrkadlo európskej civilizácii.

Bez politickej korektnosti

Príbeh hry sa odohráva v zapadnutom filmovom ateliéri, v ktorom sa stretávajú traja amatérski filmári s bytostným záujmom odovzdať svetu vlastný pohľad na tak komplexný problém, akým je nútená migrácia. Neberú si servítku pred ústa, je im cudzia akákoľvek politická korektnosť.

V komických, priam absurdných situáciách pátrajú po príčinách aktuálneho politického stavu, bezcitne ukazujú prstom či sa prevteľujú do role obetí. Napriek tak závažnej problematike je inscenácia pretkaná humorom, prekvapujúcimi strihmi a komickým nadhľadom vo všetkých zložkách – herectve, hudbe, scénografii atď.

Možno aj zmeníte názor

Režisérka Tatiana Masníková komentuje výber javiskových prostriedkov slovami: „Siahla som po minimalizme a jednoduchosti a to už aj z toho dôvodu, že naša inscenácia je situovaná – na malú scénu – Štúdia ACTORES. S náročným textom sme pracovali tak, aby bol v konečnom dôsledku absolútne zrozumiteľný. Herecké stvárnenie sa muselo čo najviac priblížiť k bežnému životu, pocitu, či myslenia súčasného človeka, pretože vyjadrovať sa k politickým otázkam, bez toho, aby človek hlbšie pátral po zmysle podstaty je pre nás ľudí akosi samozrejmé. Zámerom bolo, aby v inscenácii odzneli aj jeho slová, jeho presvedčenie a postoje k spoločenským udalostiam. Avšak nemôžem zaručiť, že po vzhliadnutí nášho divadelného predstavenia sa niektorým divákom názor nezmení. A možno, nie. V každom prípade je nádej, že hoaxy, bludy, a vyjadrenia politikov začnú overovať a hľadať fakty, ktoré mu môžu dať odpoveď na otázku kto je Zombie."

ÚČINKUJÚ: Róbert KOBEZDA – Attila BOCSÁRSZKY– Jana ŠTOFANIKOVÁ

RÉŽIA: Tatiana Masníková
DRAMATURGIA: Jakub Molnár
ÚPRAVA: Tatiana Masníková a Jakub Molnár
KOSTÝMY: Tatiana Masníková a Ildikó Dudorová
SCÉNA: Actores
SVETLÁ A ZVUK: Martin Mihok

Podľa divadelnej hry cenami ovenčeného dramatika Christiana Lollikeho
„Living dead“ s použitím textov Tanji Diers & Madsa Madsena

Témy, ktoré hýbu Slovenskom:

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM