Eva Viestová Rôzne

Motoráčik Magda vyrazil s deťmi na historickú jazdu do Slavošoviec

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí vyrazil Gemerský expres opäť do Slavošoviec v okrese Rožňava. Jazda sa koná v rámci projektu Nostalgické jazdy po zabudnutých tratiach. Štítnická dolina ožíva nostalgickými jazdami historickým motorákom po nec

Podujatie organizuje Klub historických a koľajových vozidiel (KHKV). Motoráčik Magda vozí cestujúcich z Košíc, Moldavy a Rožňavy, no možnosť povoziť sa ním majú aj cestujúci z celej Štítnickej doliny. „Vďaka spolupráci s obcou Rochovce, Štítnik, Ochtiná, Slavošovce a Čierna Lehota sme pripravili tri kyvadlové jazdy na trati Slavošovce – Štítnik železničná stanica a späť,“ uviedol manažér pre komunikáciu KHKV Ľubomír Lehotský s tým, že ich občianske združenie chce nostalgickými jazdami oživiť trate, po ktorých už osem rokov nepremáva osobná doprava. Aj touto formou chcú turistom priblížiť krásne a atraktívne regióny Slovenska, ktoré sú aj vďaka zastavenej vlakovej doprave v menšej pozornosti návštevníkov.
Na obdivovanie a fotografovanie sú pripravené aj dva naleštené vlečkové motorové rušne T 334. Okrem výletných kyvadlových jázd čaká na deti a dospelých aj ďalší zaujímavý program. Nechýbajú tri exkurzie. Dve organizované a jedna individuálna. Po príchode do Slavošoviec sa cestujúci, ktorí majú o program záujem, rozdelia do dvoch skupín. Zatiaľ čo prvá ide na prehliadku papierenskej fabriky, druhá sa vyberie po stopách slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského. Výlet do rozprávkova – presnejšie do domu najznámejšieho rozprávkara – je určený najmenším. Tí zdatnejší turisti sa môžu vydať po stopách plánovanej trate, na ktorú už stavitelia nestihli položiť koľajnice. Všetko ostatné však zostalo zachované, medzi inými aj takmer tri kilometre dlhý tunel.
Jazda je súčasťou projektu Jazdy po opustených tratiach. „Zámer sleduje jediný cieľ a to oživiť trate, na ktorých bola pred rokmi zrušená osobná preprava. Radi by sme v spolupráci s VÚC – Košickým samosprávnym krajom, miestnymi samosprávami, mikroregiónom, sponzormi a železnicami obnovili na týchto atraktívnych tratiach aspoň sezónnu, resp. turistickú dopravu,“ dodal Lehotský.

Zdroj : TASR

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM