Správy

MŠ SR zruší elokované pracovisko školy v Sečovciach

Ministerstvo školstva (MŠ) SR rozhodlo o zrušení elokovaného pracoviska v Sečovciach, ktoré patrí pod Spojenú školu v Dobšinej.

Ilustračný obrázok k článku MŠ SR zruší elokované pracovisko školy v Sečovciach
Zdroj: TASR

Vyradí ho zo siete škôl a školských zariadení k 31. januáru 2018. Informovala nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová na základe odpovede ministerky školstva Martiny Lubyovej zo štvrtkovej hodiny otázok v parlamente.

Poslankyňa považuje zrušenie školy, ktoré nezabezpečovalo svojim žiakom kvalitnú výučbu, za nevyhnutné, avšak len za prvý z potrebných krokov. Žiada, aby rezort prešetril aj nehospodárne nakladanie s verejnými zdrojmi, ktoré škola investovala do astronomicky vysokého nájmu v ročnej sume takmer 900 000 eur.

Podľa informácie od poslankyne rozhodnutie o vyradení nadobudne platnosť v januári 2018. Po špeciálnej základnej škole v Rokycanoch tak vyradí ministerstvo školstva zo siete ďalšiu školu, v ktorej sa preukázal problém s účelovou diagnostikou rómskych žiakov. Rezort chce zrušiť aj Súkromné centrum špeciálno-pedagogického poradenstva, ktoré podľa školskej inšpekcie nesprávne diagnostikovalo žiakov tohto elokovaného pracoviska.

Zimenová upozornila v polovici novembra nielen na nekvalitnú výučbu na tomto elokovanom pracovisku, ale aj na nehospodárne nakladanie s verejnými financiami, určenými na vzdelávanie. Škola totiž platí ročne takmer 900 000 eur súkromnej osobe za prenájom priestorov, v ktorých elokované pracovisko prevádzkuje. Zimenová preto žiada o prešetrenie tejto „nehorázne vysokej“ sumy, vynakladanej namiesto na vzdelávanie na prevádzku.

„V súvislosti so všetkými závažnými pochybeniami elokovaného pracoviska a Súkromného centra špeciálno-pedagogického poradenstva som podala podnet na prešetrenie uvedených skutočností na ministerstvo školstva, Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom školy, a na Najvyšší kontrolný úrad,“ uviedla Zimenová.

„Chcem veriť, že príslušné orgány kauzu riadne prešetria a neuspokoja sa s tým, že sa škola zruší. Nájomná zmluva na astronomickú sumu bola podpísaná na 15 rokov a je dôležité odkryť, kto sa na tomto nehoráznom biznise na rómskych žiakoch obohacoval,“ doplnila.

Na hodine otázok v NR SR zastupoval šéfku rezortu školstva minister obrany Peter Gajdoš. K tomu, ako rezort podnet poslankyne vyhodnotí, sa minister Gajdoš v pléne vyjadriť nevedel. Zimenovej prisľúbil, že ministerke Lubyovej otázku poslankyne pretlmočí.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM