Novinka v Dobšinej: Detské dopravné ihrisko napomôže k zvýšeniu bezpečnosti, FOTO
Novovybudované dopravné ihrisko bude názornou ukážkou reálnych situácií v cestnej premávke. Vyrastie na ploche mestského parku pri ul. SNP v centre mesta.
Koncom roka 2017 bola mestu Dobšiná schválená dotácia zo štátneho rozpočtu na financovanie projektu v oblasti prevencie kriminality vo výške 20 000 eur poskytnutá z Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na projekt s názvom: „Detské dopravné ihrisko v Dobšinej – prostriedok zvýšenia bezpečnosti v meste“.
Zámerom projektu je vytvoriť na ploche mestského parku pri ul. SNP v centre mesta plnohodnotné moderné detské dopravné ihrisko s využitím na výučbu dopravnej výchovy a preventívno-výchovné aktivity v oblasti pravidiel cestnej premávky s možnosťou uplatňovania získaných teoretických vedomostí formou prednášok, praktických cvičení a ukážok priamo v areáli ihriska, pripravovať deti na samostatný zodpovedný pohyb v cestnej premávke, naučiť ich rešpektovať a dodržiavať pravidlá cestnej premávky v roli chodca, pri jazde na bicykli, korčuliach, kolobežke, či v roli potencionálneho vodiča motorového vozidla.
Praktický výcvik bude realizovaný pod dohľadom učiteľov z predškolských a školských zariadení, taktiež pod dohľadom Mestskej polície a Polície SR. Ihrisko bude tiež prístupné aj širokej verejnosti. Realizáciou projektu prispeje k skrášleniu centra mesta a zároveň skvalitneniu ponuky priestorov pre zmysluplné trávenie voľného času detí a mládeže v meste.
„Som veľmi rád, že vzniká ďalšia skrášlená plocha v našom meste, ktorá bude mať využitie pre naše deti, či už prostredníctvom akcií materských škôl, základných škôl, CVČ a podobne. Tento priestor bude samozrejme slúžiť aj pre širokú verejnosť nielen ako detská zóna, ale aj ako parková oddychová zóna s lavičkami. Park bude osvetlený verejným osvetlením a zabezpečený kamerovým systémom. V ďalšej etape v rámci finančných možností mesta bude dobudovaný maličký amfiteáter, ktorý by tak isto slúžil na aktivity detských organizácií, škôl, ale aj napríklad na malé vonkajšie koncerty, či dokonca aj v súčasnosti veľmi obľúbené vonkajšie sobáše,“ uviedol primátor mesta Ján Slovák.
Novovybudované dopravné ihrisko bude názornou ukážkou reálnych situácií v cestnej premávke. V rámci tohto projektu budú realizované nasledovné aktivity: úprava terénu – odstránenie pôvodného asfaltu, výkopové práce; natiahnutie asfaltového povrchu a pokládka dlažby na realizáciu komunikácii (cestičiek a chodníkov), realizácia a inštalácia verejného osvetlenia v počte 4 ks, osadenie zvislých dopravných značiek a vodorovné dopravné značenie.
„Projekt bol finančne podporený Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky“.
Zdroj: Bc. D. Chovancová, mestodobsina.sk