Peter Simon Samospráva

Nový školský rok klope na dvere: Zaujímavé cifry zo stredných škôl v našom kraji

Už v stredu žiakov čaká opäť návrat do školských lavíc. Tak to bude samozrejme aj v našom kraji. Pozrite si zaujímavé cifry zo stredných škôl. Dozviete sa aj, koľko žiakov zažije tento rok na nich premiéru.

Ilustračný obrázok k článku Nový školský rok klope na dvere: Zaujímavé cifry zo stredných škôl v našom kraji
Zdroj: TASR

„Očakávaný počet prvákov na stredných školách v Košickom samosprávnom kraji (KSK) je v školskom roku 2015/2016 mierne vyšší ako v uplynulom školskom roku. Do prvých ročníkov by malo nastúpiť spolu 6 488 študentov. Vlani to bolo o 198 menej,“ informuje Katarína Jantošovičová z Košického samosprávneho kra­ja.

Ako ďalej uvádza, na dennú formu štúdia nastúpi 4 781 žiakov stredných odborných škôl, 1281 žiakov 4 – 5-ročných gymnázií, 311 žiakov 8-ročných gymnázií a 115 žiakov konzervatórií. Tieto údaje nezahŕňajú počet žiakov v nadväzujúcich formách odborného vzdelávania (nadstavbové a pomaturitné štúdium).

„Pokles počtu žiakov predpokladáme na 12 gymnáziách a 16 SOŠ. Presné počty žiakov budú známe až po 15. septembri, keď sa robí zber údajov pre normatívne financovanie,“ dodáva Jantošovičová.

Oproti minulému školskému roku nenastali zmeny v počte stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK. Vzdelávať sa bude na 64 stredných školách, z toho je 19 gymnázií, 2 konzervatóriá, 2 spojené školy (každá z nich s organizačnými zložkami gymnázium a stredná odborná škola), 41 stredných odborných škôl (z toho 5 obchodných akadémií, 2 hotelové akadémie, 4 stredné priemyselné školy, 1 technická akadémia, 4 stredné zdravotnícke školy, 1 škola úžitkového výtvarníctva a 24 ďalších stredných odborných škôl).

Na Slovensku sa spúšťa duálne vzdelávanie. Zatiaľ štyri školy v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK začnú od septembra s týmto systémom vzdelávania. Ide o SOŠ automobilovú v Košiciach, SPŠ elektrotechnickú v Košiciach, SOŠ technickú v Michalovciach, SOŠ drevársku v Spišskej Novej Vsi.

Foto: ilustračné

Zdroj: KSK

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM