Očkovanie v rožňavskej nemocnici: Ako to bude celé prebiehať?
Od pondelka 18. januára začnú v Nemocnici Svet zdravia Rožňava očkovať proti ochoreniu COVID-19 určené skupiny ľudí.
Ako informovala komunikačná špecialistka siete Svet zdravia Jana Fedáková, ide o konkrétne definované zdravotnícke pozície v zmysle národnej očkovacej stratégie.
Vakcinačné centrum v Rožňave
„Rožňavská nemocnica sa stala jedným z vakcinačných centier, ktoré stanovilo ministerstvo zdravotníctva. V sieti nemocníc Svet zdravia budú takéto vakcinačné centrá fungovať ešte v Humennom a Michalovciach. Očkovanie v rožňavskej nemocnici sa bude konať vo vakcinačnom centre v poliklinike pre dospelých na nultom poschodí,“ uvádza hovorkyňa.
Denne okolo 300 ľudí
Podľa jej slov je pripravená jedna ambulancia, v rámci ktorej sa bude očkovať na dvoch miestach, s celkovou dennou kapacitou v počiatočnej fáze približne 300 ľudí. Vakcinačné centrum bude v prevádzke od 9:00 do 15:30 hod., obedňajšia prestávka je v čase od 12:00 do 12.45 hod.
„Je potrebná registrácia na stránke www.korona.gov.sk, kde je v prvej fáze aktuálne otvorené prihlasovanie pre zdravotníckych pracovníkov, osoby, ktoré profesionálne priamo alebo nepriamo zabezpečujú starostlivosť, transport a diagnostiku pacientov, zamestnancov zariadení sociálnych služieb a terénnych sociálnych pracovníkov,“ dodala na záver Fedáková.
Na Slovensku sa začalo s očkovaním proti ochoreniu COVID-19 mRNA vakcínou. Pre koho je vhodné a treba sa niečoho báť? Aj to vysvetľuje MUDr. Katarína Varechová z ambulancie všeobecného lekára Nemocnice Svet zdravia Michalovce.
O vakcíne Comirnaty, ktorá je aktuálne dostupná, jej zložení a mechanizme účinku sú dnes voľne dostupné informácie a pacienti, ktorí majú obavy, si tak môžu pred očkovaním mnohé naštudovať. MUDr. Katarína Varechová sa rozhodla vysvetliť najdôležitejšie veci.
„Pre alergikov je dôležité, že vakcína neobsahuje klasické zložky potravín, antibiotiká, latex či iné biologické zložky, pretože je vyrobená bezbunkovou technológiou, tzv. in vitro transkripciou. Obsahuje lipidové zložky, anorganické zlúčeniny, sacharózu a vodu. Súčasťou je i polyetylénglykol,“ vysvetľuje MUDr. Varechová.
Pokračuje, že podľa imunológov pred očkovaním nie je indikovaná farmakologická antialergická príprava. Pacient alergik teda pokračuje v užívaní svojej chronickej antialergickej liečby.
Kto nemôže byť očkovaný?
Univerzálnou kontraindikáciou podania je podľa lekárky alergia na zložky vakcíny, prípadne anafylaktická, život ohrozujúca alergická reakcia na prvú dávku vakcíny.
„Pri iných závažnejších alergických reakciách, ktoré nastali v minulosti na iné látky, je vhodné poradiť sa so svojím alergológom. Samozrejme, neočkujeme osoby pri akejkoľvek prebiehajúcej akútnej infekcii, vyhnúť sa tiež treba očkovaniu v bezprostrednom období po operácii,“ radí MUDr. Varechová.
Sledovaní 15 minút
Po podaní vakcíny COVID-19 by mali byť očkované osoby minimálne 15 minút sledované kvôli možným okamžitým vedľajším reakciám. Pre pacientov s anamnézou alergických reakcií alebo imunitných ochorení sa táto doba podľa imunológov predlžuje na minimálne 30 minút.
„Čo sa týka nežiaducich účinkov, po očkovaní vakcínou mRNA COVID-19 BNT162b2 počas klinických štúdií viac ako 80 percent účastníkov hlásilo bolesť v mieste vpichu. K tomu došlo do siedmich dní po podaní vakcíny a tieto ťažkosti ustúpili po niekoľkých dňoch,“ hovorí MUDr. Varechová.
Po príchode do vakcinačného centra, respektíve ambulancie vypĺňa pacient dotazník, v ktorom sa posudzujú rizikové faktory. Po vykonaní všetkých náležitých úkonov sa pristúpi k samotnej vakcinácií. Po tomto kroku je potrebné, aby pacient počkal na pozorovanie približne 15 minút v čakárni. U rizikových skupín je táto doba predĺžená na 30 minút.
V rožňavskej nemocnici bolo dosiaľ zaočkovaných vyše 250 zamestnancov.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné