Rôzne

Okresný súd v Rožňave čaká novinka v podobe špeciálnej miestnosti

Na ôsmich súdoch vzniknú špeciálne miestnosti. Pozrite si viac o novinke, ktorá sa týka aj Okresného súdu Rožňava.

Ilustračný obrázok k článku Okresný súd v Rožňave čaká novinka v podobe špeciálnej miestnosti
Zdroj: Pixabay.com

Na ôsmich súdoch, vrátane Okresného súdu Rožňava, pribudnú špeciálne miestnosti, ktoré pomôžu pri vypočúvaní detí a obzvlášť zraniteľných obetí. Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR tiež pracuje na vytvorení metodiky na zisťovanie názoru dieťaťa a zraniteľnej obete, na edukačnom programe a mediálnej kampani.

„Cieľom projektu je zriadiť miestnosti na súdoch a vypracovať jednotlivé metodiky pre výsluch a vypočutie tak, aby deti a zraniteľné obete neboli sekundárne viktimizované a aby sme deťom a zraniteľným obetiam vytvorili vhodné podmienky počas súdneho konania. Tento projekt zabezpečí, aby zisťovanie názoru dieťaťa nebolo pre neho traumatizujúce,“ vysvetlila riaditeľka odboru elektronizácie súdnictva Sekcie civilného práva na ministerstve spravodlivosti a odborná garantka programu Viera Gaschová Bačová.

Ako obzvlášť zraniteľné obete sú zákonom definované okrem detí tiež osoby so špecifickým zdravotným postihnutím, obete sexuálne motivovaných trestných činov či obete trestných činov týrania blízkej a zverenej osoby. Tiež osoby staršie ako 75 rokov. Výsluch zraniteľných obetí má osobitné pravidlá.

K tomu, aby súdy a ďalšie subjekty, ktoré vykonávajú voči dieťaťu svoje práva a povinnosti, starostlivo posudzovali najlepší záujem dieťaťa, má podľa MS SR smerovať novela zákona o rodine účinná od 1. januára 2016. Postupy súdov a orgánov sociálnoprávnej ochrany detí upravuje aj zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele.

Nové ustanovenie zákona o rodine zvýrazňuje, že pre dieťa je negatívna situácia, ak sa dostane do konfliktu lojality a tento konflikt lojality v ňom vyvolá pocit viny. „Renovovanie priestorov na súdoch, kde sa uskutočňujú súdne vypočúvania má prispieť k naplneniu práv dieťaťa,“ konštatuje MS SR.

Špeciálne výsluchové miestnosti sú vzhľadom a vybavením prispôsobené a vytvorené tak, aby sa v nich výsluch realizoval spôsobom primeraným veku dieťaťa. Na potrebu ich budovania koncom roka 2019 upozornila aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Sledujte nás aj na našom Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z Rožňavy a okolia.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM