Radka Deckerová Tlačové správy

Ovčiarsky deň na Konskom dvore

Neďaleko Rožňavy v údolí rieky Slaná s výhľadom na jedinečné útvary Slovenského krasu - Silickú a Plešiveckú planinu, sa v obci Brzotín nachádza agroturistické zariadenie Konský dvor. Celoročne ponúka okrem miestnych tradičných jedál a štýlového ubytovania aj rôzne aktivity najmä pre rodiny s deťmi.

Ilustračný obrázok k článku Ovčiarsky deň na Konskom dvore
Foto: Radka Deckerová

Miesto: Brzotín, Penzión Konský dvor
Termín: 11.5.2013
Čas: od 10:00 – 17:00

Ovčiarsky deň v areáli Konského dvora je podujatie s krátkou históriou, ktoré sa tohto roku organizuje len druhýkrát. Vysoká účasť návštevníkov minulého ročníka však predpovedá tomuto zážitkovému gastro podujatiu skvelú budúcnosť. „Ovčiarstvo a salašníctvo na Gemeri má hlbokú tradíciu. Typickou činnosťou pastierov je spracovanie mlieka, výroba ovčieho hrudkového syra a produktov z neho. Naším podujatím chceme návštevníkom predstaviť čo najviac z tejto tradičnej salašníckej kultúry počnúc ukážkami košarovania, dojenia, strihania oviec až po výrobu ovčieho syra, bryndze, špecifického mliečneho nápoja žinčice, vrátane ich použitia v gastronómii“ – hovorí MVDr. Eva Černoková za organizátorov.

„Vlani k nám počas ovčiarskeho dňa zavítalo zhruba dvetisíc návštevníkov, prevažne rodiny s malými deťmi. Prekvapil nás veľký záujem ľudí o tradičné produkty z ovčieho mlieka či priamo o gastronomické produkty, ako bryndzové halušky a pirohy. Na vlastnej koži sme sa presvedčili o tom, že o zmysluplné – v našom prípade gazdovské zážitky – a kvalitné domáce produkty je čoraz väčší záujem. Preto tohtoročný ovčiarsky deň bude ešte bohatší na zážitky aj na ponuku domácich výrobkov“ pokračuje MVDr. Černoková.

Bohatý program nie len pre deti

Kto zavíta v sobotu 11. mája 2013 na brzotínsky Konský dvor v čase od 10:00 do 17:00 určite neoľutuje. Pre deti sú pripravené nielen tvorivé dielne s tradičnými remeslami, ale aj vozenie na koňoch a kočiari, prehliadka a možnosť pohladiť hospodárske zvieratá v mini ZOO. Súťažiť budú môcť tak malí ako aj dospelí, dobré jedlo je samozrejmosťou a o náladu sa v kultúrnom programe postarajú deti z miestnej základnej školy, folklórne súbory Dubina, Haviarik, Berkő, Borostyán a Gočovan.

„S radosťou pôjdeme ovčiarsky deň podporiť aj s naším informačným stánkom Rozprávkového Košického kraja, s maskotom grófskeho jazvečíka Tašiho a jeho rozprávkovými kamarátmi. V zaujímavých súťažných aktivitách môžu deti získať množstvo odmien z rozprávkového kráľovstva Tašíkovo“ – prezrádza riaditeľka Gemerského osvetového strediska a zároveň kreatívna manažérka projektu Tašíkovo – Rozprávkový Košický kraj, pani Helena Novotná.

„Majitelia penziónu Konský dvor sú príkladom toho, ako sa dá skĺbiť podnikanie v agroturistike s tradičnou ľudovou kultúrou a gastronómiou pre rozvoj cestovného ruchu. O takýto typ kombinovaného zážitkového podujatia pre rodiny s deťmi je obrovský záujem, pretože dnešný kultúrny konzument je predovšetkým aktívny. Chce nielen vidieť a počuť, ale aj ochutnať, ohmatať, ovoňať, vyskúšať, čiže zažiť niečo nevšedné a príjemné. Ovčiarsky deň na Konskom dvore v Brzotíne toto všetko ponúka. Je skvelou príležitosťou, najmä pre ľudí z mesta, zoznámiť sa s vidieckym prostredím, jeho zvykmi a tradíciami v blízkosti hospodárskych zvierat“ pokračuje H. Novotná a v závere ešte dodá: „Práve z týchto dôvodov udeľujeme podujatiu Ovčiarsky deň zatiaľ len pomyselnú značku kvality Taši doporučuje, ktorá by v budúcnosti mala byť udelená nielen podujatiam, ale aj zariadeniam, ktoré ponúkajú kvalitné a komplexné služby v cestovnom ruchu predovšetkým pre rodiny s deťmi“.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM