Kultúra

Pamiatky na Gemeri sa dočkali pomoci: Týchto 5 obnovili vďaka aktívnym ľuďom

V rámci spoločného programu so Stredoeurópskou nadáciou Vlastník v núdzi – pamiatka v ohrození sa OZ Gotická cesta podarilo podporiť obnovu niekoľkých pamiatok v regióne.

Ilustračný obrázok k článku Pamiatky na Gemeri sa dočkali pomoci: Týchto 5 obnovili vďaka aktívnym ľuďom
Zdroj: Banskobystrický kraj Turizmus

Obnovu piatich pamiatok v regióne Gemer podporilo vlani občianske združenie (OZ) Gotická cesta vďaka príspevkom, ktoré mu venovali dobrovoľníci vo forme dvoch percent z daní. Informoval o tom člen združenia Peter Koska, podľa ktorého získali z tohto zdroja celkovo 6 137 eur.

„Vzhľadom na špecifickú situáciu v roku 2020, v ktorom nám daňové úrady tieto prostriedky poukazovali postupne počas celého roka až do decembra, sme ich časť vlani nevyužili a preniesli do tohto kalendárneho roka,“ uviedol Koska.

Napriek tomu sa združeniu podľa jeho slov podarilo v rámci spoločného programu so Stredoeurópskou nadáciou Vlastník v núdzi – pamiatka v ohrození podporiť obnovu kostolov v Jelšave, Kameňanoch a Ochtinej, ako aj v dvoch chrámoch v Henckovciach. „Okrem toho sme z týchto peňazí zaplatili časť výdavkov na konferenciu, ktorú sme ako združenie organizovali v spolupráci s Pamiatkovým úradom SR,“ dodal Koska.

Ako ďalej povedal, v aktuálnom roku plánujú okrem iného užšiu spoluprácu s cirkvami a samosprávnymi krajmi pri sprístupnení kultúrneho dedičstva regiónu. „Z podujatí, ak to bude epidemická situácia dovoľovať, by sme opäť chceli otvoriť kostoly v rámci akcie Gotická cesta otvorená. Máme za lubom aj jednu väčšiu obnovu, ale to je zatiaľ iba v štádiu príprav,“ zakončil Koska.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Prečítajte si tiež

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM