Peter Štrbo Rôzne

Po novom roku pevný sadzobník pokút

Policajti budú pokutovať podľa pevne stanoveného sadzobníka. Na budúci rok by chcel rezort vnútra zaviesť aj tzv. objektívnu zodpovednosť za dopravný priestupok, ktorú bude znášať majiteľ auta.

(WEBNOVINY) – Policajti budú v budúcom roku dávať za dopravné priestupky presne stanovené pokuty, nebudú sa môcť rozhodnúť pre konkrétnu výšku sankcie z povoleného rozpätia tak, ako tomu je teraz. „Aby to nebolo vecou niekedy svojvoľného rozhodnutia policajta," vysvetlil minister vnútra Daniel Lipšic. Podľa návrhu sadzobníka, ktorý by mali do konca roka schváliť, bude napríklad pri prekročení rýchlosti o 16 až 20 kilometrov za hodinu pokuta v obci 50 eur, mimo nej 30 eur. Ak by šofér v prekročil rýchlosť o 46 až 50 km/h, v obci by ho to ponovom vyšlo na 300 a mimo nej na 280 eur. V prípade, že vodič pôjde s autom o viac ako 71 km/h rýchlejšie, dostane po 1. januári pokutu 650 eur. Nový sadzobník sa od predchádzajúceho líši tým, že pokuty už budú odstupňované za prekročenie rýchlosti postupne po 5 km/h, v minulosti to bolo po 10 km/h.

Na budúci rok by chcel rezort vnútra zaviesť aj tzv. objektívnu zodpovednosť za dopravný priestupok, ktorú bude znášať majiteľ auta. To by malo ukončiť možné výhovorky vodičov, že v čase spáchania priestupku auto neriadili. „Umožní nám to inštalovanie stacionárnych radarov, ktoré budú napríklad merať rýchlosť. V prípade prekročenia povolenej rýchlosti to systém automaticky vyhodnotí a pošle pokutu za priestupok majiteľovi vozidla, čiže tam nie je možnosť absolútne žiadneho ovplyvňovania cez nikoho a ničím,“ vysvetlil Lipšic. Systém majú vo viacerých krajinách Európskej únie. „Neznamená to, že nebudú dopravní policajti na ulici. Budú – toto bude len doplnkový systém, ktorý umožní efektívnejšie a objektívnejšie postihovanie dopravných priestupkov,“ tvrdí Lipšic.

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM