Peter Simon Správy

Počas pohrebu bude zvoniť aj grófsky zvon: Zomrela dcéra grófa Imre Andrássyho

Na základe želania nebohej budú jej telesné pozostatky uložené na večný odpočinok v rodinnej hrobke na hrade Krásna Hôrka.

Ilustračný obrázok k článku Počas pohrebu bude zvoniť aj grófsky zvon: Zomrela dcéra grófa Imre Andrássyho
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Múzeum Betliar spravujúce kaštieľ v Betliari a rodové sídlo Andrássyovcov hrad Krásna Hôrka s hlbokým zármutkom prijalo správu, že dňa 24. januára 2017 v Springfielde (Oregon, USA) vo veku požehnaných 92 rokov zomrela Elizabeth Olgyay grófka Andrássyová z Csíkszentkirálya a Krásnej Hôrky. O smrti svojej matky múzeum informovala Joy Olgyay. SNM – Múzeum Betliar považuje Elizabeth Olgyay Andrássy za svoju zosnulú.

Na základe želania nebohej budú dňa 20. augusta 2017 jej telesné pozostatky uložené na večný odpočinok v rodinnej hrobke na hrade Krásna Hôrka.

Ako informovala Judita Krajčiová z múzea v Betliari, verejná rozlúčka s Elizabeth sa bude konať v kostole všetkých svätých v Krásnohorskom Podhradí dňa 20. augusta 2017 od 9:30 hod.

„Po rozlúčke odprevadíme v sprievode urnu s pozostatkami zosnulej k ceste vedúcej na Krásnu Hôrku. Počas sprievodu budú zvoniť všetky tri zvony hradu Krásna Hôrka a teda aj malý grófsky, ktorý naposledy vyprevádzal na poslednej ceste Ilonu Andrássy v roku 1991. Ukladanie urny v hrobke na hrade sa bude konať s vylúčením verejnosti len v prítomnosti rodiny,“ spresňuje Krajčiová.

Elizabeth Olgyay Andrássy sa narodila 23. decembra 1924 v rodine grófa Imre Andrássyho a švédskej grófky Stelly Kuylenstjerny. Šťastné detstvo prežila v kaštieľoch v Humennom, Veľatoch, Tiszadobe a v palácoch rodiny v Budapešti. „Zažila tie časy, o ktorých sa dnes dozvedáme len zo zažltnutých novín a starých fotografií. Po traumatickej druhej svetovej vojne musela Elizabetina rodina opustiť starý kontinent, útočisko našli v USA. V roku 1950 sa zosobášila s maďarským architektom Aladárom Olgyayom, s ktorým mali dve deti Roya a Joy. Elizabeth bola aktívnou dobrovoľníčkou Červeného kríža a zapájala sa do pomoci obetiam hurikánov v krajine. Miesta svojej mladosti a hrad Krásna Hôrka navštívila naposledy v roku 2010,“ doplnila Judita Krajčiová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM