Správy

Počet nezamestnaných v Košickom kraji medziročne klesá

Počet nezamestnaných v Košickom kraji medziročne klesá. Kým v roku 2015 Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny evidovali takmer 70 000 nezamestnaných, tento rok ich je približne 50 000.

Ilustračný obrázok k článku Počet nezamestnaných v Košickom kraji medziročne klesá
Zdroj: TASR

V máji Ústredie práce sociálnych vecí a rodiny evidovalo v Košickom kraji 50 767 uchádzačov o zamestnanie, z toho disponibilný počet bol 42 791, čo predstavuje 11,88-percentnú mieru evidovanej nezamestnanosti.

„Podľa počtu uchádzačov o zamestnanie je Košický kraj za mesiac máj na druhom mieste po Prešovskom kraji,“ uviedla riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová.

Medziročne počet nezamestnaných v kraji podľa jej slov klesá. Kým v roku 2015 bola miera evidovanej nezamestnanosti 15,37 percenta a nezamestnaných 66 044, v roku 2016 to bolo 13,13 percenta a 59 074 nezames­tnaných. Tento rok je to 11,88 percenta a 50 767 nezames­tnaných.

Ako doplnila, v Košickom kraji i v samotných Košiciach miera nezamestnanosti kontinuálne klesá, a to aj napriek tomu, že táto oblasť ešte stále patrí medzi regióny s najvyššou nezamestnanosťou.

„Do tohto kraja patria aj tri z najmenej rozvinutých okresov – Rožňava, Sobrance a Trebišov, kde majú pomôcť zákonné opatrenia. Ústredie pripravilo špeciálny národný projekt, vďaka ktorému sa v týchto okresoch a prostredníctvom ďalších národných projektov aj v iných okresoch regiónu podporuje rast zamestnanosti a vytváranie pracovných miest nielen u podnikateľských subjektov, ale aj v rámci samosprávy a neštátneho sektora,“ vysvetlila Lukáčová.

Úrady práce v danom regióne využívajú podľa nej motivačné nástroje pre dlhodobo nezamestnaných občanov, aby uprednostnili presun na trh práce pred poberaním sociálnych dávok.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM