Peter Simon Krimi

Polícia dohliadne aj na vaše deti. Prečítajte si prečo!

Školáci sa po letných prázdninách vracajú do svojich tried, nový školský rok je opäť predo dvermi. Najmä pre deti, ktoré prvýkrát prichádzajú na vyučovanie, často v sprievode svojich rodičov, je to veľký významný deň.

Ilustračný obrázok k článku Polícia dohliadne aj na vaše deti. Prečítajte si prečo!
Zdroj: Dnes24.sk

Po prázdninách nastáva väčší presun obyvateľov. Bude viac áut na cestách, cestujúcich mestskej hromadnej dopravy, ako aj v diaľkových, prímestských spojoch autobusovej a železničnej dopravy. Školákov bude postupne pribúdať na priechodoch pre chodcov, zastávkach, chodníkoch a iných verejných priestranstvách, preto musia vodiči najmä predvídať. Sledovať situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov, či už detí alebo starších ľudí.

„Polícia počas prvého školského dňa, v utorok 2. septembra 2014, posilní hliadky a zvýši dohľad nad bezpečnosťou školákov v okolí škôl a v priľahlých uliciach. Policajti budú v prípade potreby cestnú premávku riadiť a usmerňovať. Cieľom tejto akcie je zabezpečiť maximálnu bezpečnosť všetkým účastníkom cestnej premávky. Do akcie sa zapoja nielen dopravní a poriadkoví policajti, ale aj policajti železničnej polície,“ povedala hovorkyňa polície Jana Mésarová.

Vysvetlite deťom základné pravidlá a dôležite značky

Polícia sa obracia na rodičov, aby svojim deťom vysvetlili základné pravidlá a niekoľko dôležitých dopravných značiek, ako aj upozornili o nástrahách na cestách. Niekoľkokrát prejdite najmä s menšími deťmi trasu do školy, vyberajte nie najkratšiu, ale najbezpečnejšiu trasu. Dieťa pozoruje, opakuje a napodobňuje obraz, ktorý vytvárajú dospelí, najmä rodičia. Prvoradé je naučiť deti, že po chodníku sa chodí vpravo. Kde chodník nie je, alebo je neschodný, chod sa po ľavej krajnici alebo čo najbližšie pri ľavom okraji vozovky. Je dôležité svojim deťom vysvetliť význam používania reflexných prvkov za zníženej viditeľnosti. Pri prechádzaní cez cestu treba vyť ostražitý a používať vyznačené priechody. Radšej sa treba viac krát presvedčiť či je bezpečné cez cestu prejsť.

„Vodičom odporúčame v blízkosti priechodov pre chodcov znížiť rýchlosť. Chodci tým získajú dosť času, aby dokončili prechádzanie. Situáciu v cestnej premávke treba pozorne sledovať, a pokiaľ vodič vo vedľajšom jazdnom pruhu zníži rýchlosť jazdy a zastaví vozidlo pred priechodom pre chodcov, taktiež okamžite znížime rýchlosť jazdy a zastavíme vozidlo, aby bol umožnený bezpečný priechod cez cestu všetkým chodcom,“ dodáva Jana Mésarová.

Foto: ilustračné

Zdroj: Policajný zbor SR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM