han Rôzne

POPLACH na východe kvôli TUBERKULÓZE: Takmer STO ľudí bolo na vyšetrení!

V pľúcnej ambulancii rožňavskej nemocnice už vyšetrili všetky známe kontakty z dotknutých bytoviek v obci Nižná Slaná, kde sa koncom vlaňajšieho roka vyskytla tuberkulóza (TBC).

Ilustračný obrázok k článku POPLACH na východe kvôli TUBERKULÓZE: Takmer STO ľudí bolo na vyšetrení!
Zdroj: TASR/Oliver Ondráš

Celkovo išlo o 92 ľudí. Pre TASR to uviedol regionálny hygienik Jozef Varga.

„Nové aktívne prípady ochorenia sa nevyskytli. Latentná pozitivita bola zistená u 27 kontaktov,“ priblížil Varga s tým, že regionálna protiepidemická komisia zasadala naposledy koncom januára a ďalšie zasadnutie nie je nateraz potrebné.

Šetrenie ďalších prípadných kontaktov má podľa regionálneho hygienika v kompetencii pľúcna ambulancia nemocnice.

TBC mal muž

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave dostal hlásenia o dvoch aktívnych formách TBC koncom decembra 2022. Ochorenie sa vyskytlo u 23-ročného muža a dvojročného dieťaťa z obce Nižná Slaná.

Spolu s dvojročným dieťaťom bola hospitalizovaná aj jeho trojmesačná sestra, u ktorej sa aktívna forma ochorenia potvrdila v prvej polovici januára.

TBC je infekčné ochorenie, ktoré najčastejšie napáda pľúca. Šíri sa vzduchom, napríklad pri kašľaní či kýchaní. Epidemiologická situácia vo výskyte ochorenia má na Slovensku klesajúcu tendenciu, posledné ochorenie v Rožňavskom okrese bolo hlásené v roku 2018.

Pravidelné povinné očkovanie detí proti TBC bolo ukončené v roku 2012, dorastajúca populácia tak podľa regionálneho hygienika nemá dostatočnú ochranu proti tomuto ochoreniu.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM