Peter Simon Správy

Poslanci zastupiteľstva v ankete: Čo hovoria na akčný plán?

V okrese Rožňava by malo do roku 2020 pribudnúť 1345 nových pracovných miest. Vyplýva to z akčného plánu rozvoja tohto okresu, ktorý s cieľom znížiť vysokú nezamestnanosť na výjazdovom zasadnutí v Rožňave schválil vládny kabinet. Niektorí poslanci sú však skeptickí, no dúfajú, že to tak bude.

Ilustračný obrázok k článku Poslanci zastupiteľstva v ankete: Čo hovoria na akčný plán?
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Ako sme vás informovali, vláda zároveň schválila regionálny príspevok pre okres Rožňava do roku 2020 vo výške 4 665 000 eur. „Celková odhadovaná finančná investícia pre tento okres na nasledujúce štyri roky je 109 miliónov eur. Z toho, pokiaľ ide o verejné zdroje, je to 65 miliónov,“ informoval premiér Robert Fico.

Súčasťou podpory je oblasť cestovného ruchu vrátane rekonštrukcie lanovej dráhy Dedinky – Geravy alebo obnovenie prevádzky kempingu. Oproti pôvodnému návrhu vláda zvýšila regionálny príspevok o 100.000 eur na opravu prístupovej cesty k Ochtinskej aragonitovej jaskyni.

Čítajte tiež: V Rožňave problém so zamestnávaním ľudí cez projekty: Neetické a nemorálne zaobchádzanie so zamestnancom

Nás zaujímalo, kde však treba začať a či rokovanie v Rožňave bolo prínosné. Na naše otázky nám odpovedalo niekoľko poslancov mestského zastupiteľstva.

Ing. Juraj Balázs

Vybudovanie dostatočnej infraštruktúry, teda chýbajúcej cestnej siete a na druhej strane využitie prírodných a kultúrnych krás okolia. To je podľa mňa práve tou najlepšou cestou rozvoja. V rozvoji cestovného ruchu by som zas kládol dôraz na predĺženie pobytu turistov v našom regióne s možnosťou ponuky trávenia voľného času v okolí. Výjazdové rokovanie vlády samostatne určite radikálne nezmení naše „bytie“ v regióne, ale určite môže byť prvým štartovacím krokom v ceste rozvoja mesta a regiónu. Je pred nami množstvo tvrdej práce. Je dôležité, že pred nami všetkými nie len pred jednotlivcami.

Čítajte tiež: Priemyselný park pri Rožňave už máme 6 rokov s malou chybičkou: Vyrieši to Fico?

Mgr. Milan Capák

Určite by som v prvom rade uviedol, že to bolo asi médiami nafúknuté. Čo sa týka súčasnej vlády, to je škoda komentovať. Klamal by som, ak by som povedal, že to vidím len negatívne. Mňa osobne už tento rok vznikom Rožňavského kultúrneho leta veľmi zaujal program a aj celkovo samotný projekt. Je to dobrý rozbeh pre naše mesto. Som optimista a verím, že sa tie spomínané pracovné miesta obsadiť podarí a ľudia budú tiež optimistickejšie pozerať do budúcnosti.

Mgr. Árpád Laco

Dúfam, že to čo odznelo na výjazdovom rokovaní vlády v Rožňave sa aj naplní. Z plánu ma zaujal rozvoj cestovného ruchu aj podnikateľské plány. Ak sa to aj zrealizuje, tak to určite nášmu regiónu pomôže. Ku pracovným miestam sa neviem zodpovedne vyjadriť. Budeme múdrejší ak príde daný rok a pozrieme sa, či sa počty podarilo aj reálne naplniť. Dôležitosti jednotlivých schválených bodov určiť neviem. Ťažko sa robí nejaké poradie, ale jednoznačne najviac potrebujeme vytváranie nových pracovných príležitostí, vybudovanie rýchlostnej cesty cez naše územie, samozrejme aj rozvoj cestovného ruchu, keďže Rožňava ma peknú polohu aj krásne kultúrne a historické pamiatky. To sú všetko prioritné veci, ktoré sa riešiť aj musia. Napríklad priemyselný park. Tam miesta sú, len treba pritiahnuť nové podnikateľské subjekty, no chýba vhodná prístupová cesta. Je ťažko povedať, kto pochybil, treba to určite čo najskôr vyriešiť.

Čítajte tiež: Padla otázka baníctva v okrese. Podľa primátora sa jedna pri Rožňave otvára!

Rožňava patrí medzi najmenej rozvinuté okresy, miera nezamestnanosti dosahuje dlhodobo viac ako 20 %, ku koncu júna 2016 bola vo výške 23,34 %. Problémom je veľký podiel dlhodobo nezamestnaných, medzi nimi sú mnohí len so základným vzdelaním. „Vysoká nezamestnanosť rómskeho etnika patrí ku kľúčovým problémom, ktoré musí okres riešiť,“ uvádza vládny materiál.

Čítajte tiež: V okrese Rožňava má vzniknúť vyše 1300 pracovných miest: To však nieje všetko, na toto pôjdu tisíce!

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM