Radka Deckerová Krimi

Požiar sa stále nedarí zastaviť: Plamene postupujú ďalej, škody budú vysoké!

Lesné územie nad obcou Betliar v okrese Rožňava, ktoré zasiahol v utorok popoludní požiar, patrí pod správu štátneho podniku Lesy SR. Ide o oblasť Volovských vrchov roky zasiahnutú kalamitou kôrovca, kde postupne dochádzalo k výrubu stromov a výsadbe mladých stromčekov.

Ilustračný obrázok k článku Požiar sa stále nedarí zastaviť: Plamene postupujú ďalej, škody budú vysoké!
Foto: Radka Deckerová

„Škody budú podľa mňa vysoké, ale je predčasné ich vyčísľovať. Momentálne vidím celé požiarovisko a nemožno konštatovať, že by sa ten požiar darilo uhasiť, takže postupuje ďalej,“ uviedol dnes pred 12.00 h riaditeľ odštepného závodu Rožňava Lesov SR Štefan Zubriczký. Predtým odhadovaná plocha ohňom zasiahnutého územia bola okolo 8 – 10 hektárov. „Teraz to už skôr vyzerá okolo tých 15 hektárov, ale otázne je, kde sa vlastne ten požiar nakoniec zastaví a podarí sa ho lokalizovať,“ dodal Zubriczký. Ak by sa oheň dostal až do zvyšku smrečín v hrebeňových partiách, išlo by ho podľa neho už len veľmi ťažko uhasiť.

Oheň sa rozhorel v utorok pred 14.00 h v oblasti lokality Stádielko. Rozšíril sa na ploche so zvyškami vyrúbaných stromov a vysadenými niekoľkoročnými stromčekmi. Ide pritom o južnú stranu, v uplynulých horúcich dňoch vyprahnutú od slnka. Na likvidáciu požiaru privolali desiatky profesionálnych hasičov z Rožňavy, Košíc, Dobšinej či Popradu, ako aj dobrovoľných hasičov z okolia. Z dôvodu náročnosti terénu bola nasadená aj letecká technika a špeciálne vycvičení hasiči z modulu leteckého hasenia. Prácu hasičov komplikuje vietor, ktorý požiar roznáša.

O tom, či v utorok v oblasti vzniku požiaru vykonávali nejaké práce lesníci, riaditeľ Zubriczký nemal informácie. „Zatiaľ nevieme príčinu požiaru, bude sa to vyšetrovať,“ konštatoval. Dodal, že v danej oblasti je po hrebeňoch veľký pohyb turistov.

Požiar je v katastrálnom území obce Betliar. Zástupca starostu Betliara Ľubomír Zatroch, ktorý bol v noci osobne pri zásahu hasičov, odhadol vzdialenosť zasiahnutého územia od dediny na päť až šesť kilometrov. „K priamemu ohrozeniu obydlí nedošlo, ale ľudia mali veľké obavy,“ povedal dnes zástupca starostu Zatroch. Ocenil pritom ochotu miestnych dobrovoľných hasičov vrátane tínedžerov, ktorí sa zapojili do likvidácie požiaru v ťažko prístupnom teréne.

Veľký požiar lesa pri Betliari, zasahuje už aj vrtuľník!
8
Galéria
Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM