Peter Simon Kultúra

Pozrite si medzinárodnú tvorbu: V Galérii sa uskutočnila posledná tohtoročná výstava

Výstavnú sezónu Baníckeho múzea v Rožňave za rok 2015 ukončili vernisážou diel výtvarníkov Akadémie Rovás. Nechýbala účasť priateľov, záujemcov a sympatizantov.

Ilustračný obrázok k článku Pozrite si medzinárodnú tvorbu: V Galérii sa uskutočnila posledná tohtoročná výstava
Zdroj: Dnes24.sk

Výstavu už tradične otvoril riaditeľ múzea Pavol Lackanič, ktorý privítal účastníkov, ale obzvlášť prítomných autorov, ako Otta Szabóa, Tímeu Tóth, Józsefa Borsó Borisszu, Oskara Kovácsa, Astridu Kiss a Radoslava Repického. Následne odovzdal slovo kurátorke výstavy Ágnes Kovács. Z jej slov sme sa dozvedeli, že eNRA – výtvarníci medzinárodnej tvorivej komunity Rovás (eNRA vznikla v roku 2012 na základe požiadavky medzinárodnej tvorivej spolupatričnosti) vystavujú v našich priestoroch už tretí krát, čo svedčí o vzájomnej plodnej spolupráci medzi múzeom a akadémiou.

„V tomto roku máme možnosť vidieť diela 20 výtvarníkov, ktorí pochádzajú zo Slovenska, Sedmohradska, Maďarska a Vojvodiny. Ich diela prezentujú tvorivú prácu z letných umeleckých táborov, v ktorých sa realizujú kurzy a viacdňové workshopy v odboroch výtvarná výchova, grafika, sochárstvo, intermediálne umenie. Tábory sa konajú v Sedmohradsku – v Rimetea a Ghimes Faget, v Maďarsku v Tihanyi, ako aj na Slovensku v Silickej Jablonici,“ Gabriella Badin z Baníckeho múzea v Rožňave.

Ako ďalej dodala, účastníci táborov sú umelci, pre ktorých sú odborné vedomosti rovnako dôležité, ako umelecká hodnota vytvorených diel. ***"Veríme, že naša spolupráca s Akadémiou Rovás bude pokračovať aj naďalej, zdôraznila Badin.

Výstavu si môžete pozrieť do 15. januára 2016.

Foto: Banícke múzeum Rožňava

Obrazom: Vernisáž diel výtvarníkov Akadémie Rovás
3
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM