Peter Simon Rôzne

Pre jesenných zaľúbencov: Tri čarovné miesta v Rožňave a okolí ako stvorené na prechádzku

Jeseň je obdobím plným farieb a štedrosti. Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi, ako ju stráviť v lone prírody.

Ilustračný obrázok k článku Pre jesenných zaľúbencov: Tri čarovné miesta v Rožňave a okolí ako stvorené na prechádzku
Zdroj: Dnes24.sk

Jeseň sa ukázala v plnej sile, avšak prechádzka prírodou, ktorá žiari rozmanitými farbami môže byť príjemným oddychom i možnosťou na načerpanie nových síl. Ponúkame vám tri miesta, kde sa v Rožňave a okolí na jeseň rozhodne oplatí vybrať.

Park v Betliari

Veľmi príjemnú romantickú jesennú prechádzku môžete zažiť, keď sa vyberiete do Betliara. Miestny historický park je priam stvorený na čas prežitý s vašou láskou, či rodinou. Na trase si môžete na viacerých miestach aj oddýchnuť. Počas toho, ako vám pod nohami budú šuchotať pestrofarebné listy zo vzácnych stromov, môžete obdivovať aj zaujímavé architektonické skvosty. Park z 18. storočia patrí k najcennejším a najzachovalejším na Slovensku. Za zakladateľa sa považuje záhradný architekt Henrich Nebbien. Neskôr navrhol a zrealizoval stavbu najväčšieho umelého vodopádu svojho druhu v slovenských parkoch Jozef Bergman. V druhej polovici 19. storočia bol park rozšírený. Okrem toho je výnimočný aj tým, že bol budovaný ako anglický. V tom čase na ňom pracovali významní architekti a krajinári. V parku nájdete aj jedinečný vodný systém, ktorý zahŕňa viacero jazierok, kaskád, potôčikov a vodopádov, ktoré elegantným spôsobom dotvárajú celé územie.

Čítajte tiež: To sa podarilo: V Betliari vynovili vzácny artefakt!

Turecká prezentuje aj baníctvo

Ďalším výberom na romantickú prechádzku je Turecká. Táto trasa sa venuje prevažne baníckej a lesníckej tematike a má dĺžku niečo cez osem kilometrov. Na trase chodníka je rozmiestnených až dvadsaťšesť tabúľ a nájdete tu aj niekoľko oddychových zón. Najvyšším bodom náučného chodníka je vrchol Tureckej. Odtiaľ sa vám naskytne krásny výhľad na celý región Gemera. Jesennú atmosféru umocnia pestrofarebné stromy, ktoré úsek lemujú. O romantiku tak budete mať určite postarané.

Mestský park je na skok

Pokiaľ nemáte chuť za romantikou cestovať, veľmi príjemnou môže byť aj prechádzka rožňavským mestským parkom. Výhodou je dobrá dostupnosť a množstvo zelene. Či už s rodinou, malými deťmi, alebo vašou polovičkou sa môžete cez park vybrať až ku rieke Slaná a späť. Výlet vám zaručí okrem prežitého času v prírode aj rôzne momenty. Počas prechádzky parkom si môžete napríklad zhotoviť aj niekoľko krásnych fotografií.

Čítajte tiež: FOTO: Do rožňavského parku zavítala jeseň, mesto investuje tisíce

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM