Správy

Pri zabránení šírenia afrického moru ošípaných pomôže polícia i armáda: Pozitívne prípady aj v okrese Rožňava

Na zabránenie šírenia afrického moru ošípaných (AMO) bude s orgánmi štátnej správy vo veterinárnej oblasti spolupracovať polícia i armáda.

Ilustračný obrázok k článku Pri zabránení šírenia afrického moru ošípaných pomôže polícia i armáda: Pozitívne prípady aj v okrese Rožňava
Zdroj: TASR

Vyplýva to z uznesenia vlády, ktoré kabinet schválil na stredajšom rokovaní.

Budú kontrolovať chovy

„Na základe požiadaviek ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) Jána Mičovského (OĽANO) vláda schválila vyčlenenie dvoch veterinárnych lekárov – príslušníkov Policajného zboru – a taktiež maximálne 15 veterinárnych lekárov – príslušníkov Ozbrojených síl SR – na účel kontroly domácich chovov ošípaných na Slovensku,“ spresnila hovorkyňa MPRV Anežka Hrdá.

Spolupráca policajných a ozbrojených zložiek by mala pomôcť pri eradikácii vysokonákazlivej vírusovej choroby ošípaných. „AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri,“ pripomenula.

Informovala tiež, že po výzve na bezplatnú registráciu domáceho chovu ošípaných zaevidovala Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠPVS) len v októbri 770 žiadostí.

„V mesiaci september to bolo 201 a v auguste 192 žiadostí o registráciu,“ dodala Hrdá.

Prípady aj v našom okrese

Policajti a vojaci majú spolupracovať najmä pri výkone úradných veterinárnych kontrol u chovateľov ošípaných, kontrolách dodržiavania veterinárnych požiadaviek vrátane splnenia požiadavky na zaregistrovanie každého chovu ošípaných a pri výkone opatrení na účel zabránenia šírenia a eradikácie afrického moru ošípaných.

Agrorezort v odôvodnení návrhu poukazuje na rastúce množstvo pozitívnych prípadov diviakov. Od 7. júla, keď bol zaznamenaný prvý prípad, bolo k 26. októbru evidovaných 315 nakazených zvierat, z toho 32 v domácich chovoch. „Pozitívne prípady evidujeme v okrese Trebišov, Michalovce, Košice – mesto, Košice – okolie, Rožňava, Rimavská Sobota a okrese Vranov nad Topľou,“ spresnila hovorkyňa agrorezortu.

Okrem intenzity šírenia je problematická aj veľkosť areálu, ktorý je bezprostredne ohrozený, počet chovateľov, ktorí sa nachádzajú v zasiahnutom i v ohrozenom areáli a tiež komplikovanosť terénu v susedstve štátnej hranice s Maďarskom, odkiaľ sa môže nákaza šíriť.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM