Peter Simon Rôzne

Radosť čakať na autobus: Takéto zastávky nájdete len v Slavošovciach, FOTO

Sú skvostné a krásne. Robia radosť domácim aj turistom. O ich vznik sa postaral nadšenec Rudolf Pažitka.

Ilustračný obrázok k článku Radosť čakať na autobus: Takéto zastávky nájdete len v Slavošovciach, FOTO
22
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Umelec a nadšenec v jednom, Rudolf Pažitka zmenil vzhľad starých autobusových zastávok na nepoznanie. Jeho rukami prešli dve z nich a domáci, či turisti sa na ne nevedia vynadívať. Dokonca sa pred nimi aj fotia na pamiatku. Obec je známa rodiskom známeho spisovateľa Pavla Dobšinského a presne taký rozprávkový vzhľad majú aj tieto zastávky.

O ich vznik sa postaral Rudolf Pažitka z Lesnej správy so synom. Sú vyrobené prevažne z dreva a zdobí ich viacero motívov z rozprávok Dobšinského. Pažitka uviedol, že vyrobili dve zastávky, jedna stojí pri miestnej základnej škole a druhá o niečo nižšie v obci.

Zhruba v strede medzi nimi nájdeme aj zaujímavé drevené posedenie s vyrezávanými motívmi, ktoré sa nachádza pod obecným úradom.

Nové zastávky potešia hlavne tých najmenších. „Do realizácie tohto projektu sme sa pustili už dávnejšie, tam sme vynovili pri základnej škole prvú autobusovú zastávku. Následne sa to každému zapáčilo a tak sme sa s obcou dohodli, že vytvoríme ďalšiu a aj iné veci. Rezbárske práce vykonával môj syn. Išlo nám hlavne o rozprávkovú ideu, keďže zastávky zdobia viaceré motívy z Dobšinského rozprávok. Čo je pozoruhodné, zastávkam sa nič nestalo a každému sa to hneď zapáčilo. Peniaze sme získali cez sponzorské práce. Práca s materiálom nás vyšla na približne 4 000 eur. Idea toho celého je, že spomenutý spisovateľ nie je docenený a týmto sa mu snažíme vzdávať hold, a aby ten odkaz tak dlhodobo utkvel,“ povedal Rudolf Pažitka.

Ako dodal, Pavol Dobšinský sa narodil 16. marca 1828 v Slavošov­ciach a zomrel 22. októbra 1885 v obci Drienčany. Bol slovenský evanjelický kňaz, folklorista a zberateľ ľudovej slovesnosti, ktorý sa radí do obdobia romantizmu a je jedným zo spisovateľov štúrovskej generácie. Vydal viacero jedinečných rozprávok, ktoré sa v klenotnici slovenskej ľudovej tvorivosti nachádzajú.

Spomenúť môžeme napríklad rozprávky o Zlatovláske, troch zhavranelých bratoch, dvanástich mesiačikoch, zlatej priadke, troch grošoch, zakliatej hore, Laktibradovi, Mahuliene, Lomidrevovi či Popolvárovi, tieto patria k najznámejším a najkrajším rozprávkam, ktoré aj dnes dokážu očariť deti rovnako, ako očarovali ich rodičov či prarodičov ešte v minulom storočí.

Obrazom: Takéto zastávky nenájdete široko ďaleko
22
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM