Správy

RANNÁ ŠTVORKA: Čaká nás slnečný piatok. Martiny môžu oslavovať pod holým nebom

Aj na záver prvého školského týždňa si môžeme užiť pravé letné počasie bez dažďa. Najbližšie dni nás čakajú teploty do 30 °C. Meniny majú Martiny.

Ilustračný obrázok k článku RANNÁ ŠTVORKA: Čaká nás slnečný piatok. Martiny môžu oslavovať pod holým nebom
Zdroj: TASR

Západ: Slnečno, ráno ojedinele hmla. Veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 28 až 30 st. Bezvetrie alebo slabý vietor.

Stred: Slnečno, zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 26 až 30 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 18 st. Bezvetrie alebo len slabý premenlivý vietor.

Východ: Slnečno, zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 25 až 30 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 18 st. Bezvetrie alebo slabý vietor.

Meniny má Martina

Ženské meno Martina má latinský pôvod a v preklade znamená „zasvätená rímskemu bohu vojny Martovi“, „bojovná“. Martiny vzbudzujú sympatie. Radšej sa vyjadrujú skutkami ako slovami. Neúspechy ich veľmi nerozrušia. Majú sklon potláčať city. Len málokedy sa dajú ovplyvniť.

Sú dobré študentky, aj keď sa s obľubou s vyučujúcimi škriepia. Výber povolania je pre Martiny jasný, priťahujú ich tie, pri ktorých možno zadávať úlohy, riadiť iných a kde sa skrýva aj isté riziko.

Stalo sa doma

1969 – Sprístupnili v Tatranskej Lomnici Múzeum TANAP-u.

2004 – Na Krajinskom súde v nemeckom Mníchove sa pred prísažným súdom začal proces s bývalým veliteľom špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss vtedy 86-ročným Ladislavom Nižňanským, ktorý čelil obvineniu zo zodpovednosti za 164 vrážd, ktorých sa mal dopustiť počas masakrov civilného obyvateľstva v slovenských dedinách Ostrý Grúň a Kľak počas druhej svetovej vojny.

Stalo sa vo svete

1737 – Narodil sa taliansky prírodovedec a lekár LUIGI GALVANI, zakladateľ náuky o elektrine a objaviteľ galvanizmu. Zomrel 4.12.1798.

1960 – Narodil sa anglický herec HUGH GRANT, známy z filmov Horký mesiac, Súmrak dňa, Štyri svadby a jeden pohreb, Rozum a cit, Notting Hill alebo denník Bridget Jonesovej.

Skladba dňa

V hudobnom kalendári si pripomíname megaúspech na hudobnej scéne. V roku 1971 John Lennon vydal album Imagine. Titulná pieseň bola ďalšou protivojnovou a protináboženskou hymnou.

V tom čase prechádzal Lennon „bielym“ obdobím (biele oblečenie, biely klavír, biela izba, atď.), čo zapadalo do koncepcie albumu. Jedna z piesní na albume, „How Do You Sleep?“ (Ako sa ti spáva?), bola priamym útokom na McCartneyho.

Ilustračné foto, TASR

John Lennon Imagine
1
Galéria
Zdroj: TASR/Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM