Peter Simon Správy

Róbert Kobezda o najväčších hitoch sezóny a plánoch: Divadelné prázdniny sú len zaužívaným pojmom...

Mestské divadlo ACTORES, ktoré sídli v centre mesta ukončilo svoju 22. sezónu. Prečítajte si v rozhovore aj to, čo robia herci počas takzvaných divadelných prázdnin a čo sa chystá.

Ilustračný obrázok k článku Róbert Kobezda o najväčších hitoch sezóny a plánoch: Divadelné prázdniny sú len zaužívaným pojmom...
Zdroj: Dnes24.sk

Róbert Kobezda, herec a manažér mestského divadla Actores, ktoré sídli v centre Rožňavy nám priblížil pohľad na uplynulú sezónu. Okrem toho prezradil zaujímavé plány na ďalší rok. Novú sezónu v Rožňave otvárajú už začiatkom septembra. Momentálne prázdninujú, no… čítajte viac…

Ako vnímate uplynulú sezónu z pohľadu herca v divadle?

Uplynulú sezónu vnímam pozitívne. Svojimi predstaveniami sme opäť zaujali publikum nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Svedčia o tom aj neustále pozvania na hosťovania do iných miest a samozrejme reakcie publika.

Naše inscenácie sú veľmi populárne, keďže vždy vsádzame na vizualizáciu, dobrú tému a herecké výkony. Snažíme sa priniesť divákom produkcie v štýle „all inclusive“ a teda so všetkým čo k divadlu patrí – veľkou výpravou vrátane kompletnej svetelnej vizualizácie a hudobného prevedenia.

Divák má tak možnosť vidieť predstavenia ako keby boli hrané u nás na domácej scéne. Aj týmto sa snažíme odlíšiť od tzv. „plachtových divadiel“, ktoré zaplavujú divadelný trh.

Čo sa týka domácej scény, sme radi, že sa nám darí hrávať vlastné večerné produkcie s určitou pravidelnosťou a diváci si nachádzajú cestu k nám.

Myslíte aj na detské predstavenia?

Vždy bol našou hlavnou cieľovou skupinou detský divák. Každú sezónu vytvárame rozprávkové inscenácie, ktoré najmenšie publikum zaujmú, ale hlavne učia ich navštevovať divadlo. Nakoľko divadlo plní aj výchovnú funkciu.

A že sa nám to darí, o tom svedčia názory hosťujúcich divadiel, ktoré prichádzajú do Rožňavy a neustále veľmi kladne hodnotia reakcie našich detských divákov.

V uplynulej sezóne sme do nášho repertoáru zaradili obnovenú premiéru rozprávky Prešibaný kocúr v čižmách spracovanú na motívy diela Pavla Dobšinského. Tentoraz sme rozprávku obohatili o ešte výraznejšiu výtvarnú stránku a upravili niektoré dejové súvislosti.

Aká bola najúspešnejšia hra za uplynulý rok a prečo ste si ju zvolili?

Našim najúspešnejším titulom sa stala už druhý rok po sebe špionážna krimikomédia 39 STUPŇOV, ktorá pomaly dosiahne sto repríz. Je to iste tým, že je tak skvele napísaná a musím priznať aj veľmi dobre inscenačne spracovaná.

Jej zvláštnosťou je fakt, že ju hrávame aj v slovensko-anglickej verzii ako edukačný materiál pre žiakov základných a stredných škôl. Veľmi populárnou inscenáciou je aj kriminálny hit DNI V DAŽDI, ktorý sa veľmi úspešne usadzuje v repertoári divadla. Veľký úspech sme s ním zažili na festivale v Českej republike.

Ako vnímate uplynulú sezónu z pohľadu manažéra divadla?

Mám ako manažér na starosti hosťovanie iných umeleckým zoskupení v Rožňave. Snažili sme sa s celým našim tímom pripraviť veľmi silnú sezónu, aby si diváci prišli na svoje.

Som nesmierne rád, že si diváci k nám nachádzajú cestu a to nielen tí z Rožňavy, ale stávame sa akýmsi centrom kultúry na Gemeri.

Podarilo sa nám okrem množstva produkcií priniesť na záver sezóny muzikál Atlantída, Fragile Queen, či skvelých Radošincov. Bolo toho naozaj počas sezóny veľmi veľa.

Ako prebiehajú divadelné prázdniny a čo počas nich prebieha v samotnom divadle?

Divadelné prázdniny sú len zaužívaným pojmom, ale v skutočnosti ukrývajú za sebou zaslúžený oddych a zároveň prípravu novej sezóny a s tým spojené aj povinnosti. Keďže ťaháme vždy 10 mesiacov v neustálom kolobehu, júl niektorí z nás využívajú na oddych.

Niektorí však už teraz pracujú na príprave nových projektov. Napríklad riaditeľka a režisérka divadla Tatiana Masníková dopisuje libreto k pripravovanému rodinnému muzikálu Aladin a jeho čarovná lampa, aby sa mohla finalizovať hudba k predstaveniu.

Začiatkom augusta budeme dávať do poriadku priestory divadla, obnovovať jednotlivé scény, kostýmy, technické vybavenia a tak všetko pripraviť na novú sezónu. V polovici augusta začíname skúšať nové projekty a samozrejme hrávať naše predstavenia v rámci letných kultúrnych podujatí po Slovensku. Bude toho proste dosť a je dobré správne zosúladiť oddych s pracovnými aktivitami.

Čo pripravujete do novej sezóny? Na čo sa už môžu vaši diváci už teraz tešiť?

Ak všetko dopadne tak ako má tak pripravujeme opäť bohatú jeseň. Čo sa týka našich produkcií veríme, že už konečne uvedieme v slovenskej premiére posledný z našich pripravovaných broadwayských hitov a tentoraz najlepšiu komédiu roku 2015 „Totálny nezmysel“, ktorú by sme mali odpremiérovať v októbri.

Na december sme naplánovali pôvodný rodinný muzikál Aladin a jeho čarovná lampa s novými externými hereckými kolegami, ktorých sme si vybrali v rámci konkurzu. Čo sa týka hosťujúcich produkcií spomeniem medzinárodný festival DVAJA za účasti divadiel z Poľska, Maďarska a Slovenska, ktorý sa uskutoční 17. až 20.9.

Diváci sa môžu tešiť napríklad aj na Mafstory, skvelý tanečný dvojvečer Štúdia tanca Banská Bystrica, privítame výbornú hudobno-tanečnú formáciu LOS REMEDIOS s temperametným flamencom, po prvýkrát sa na našom javisku predstaví česká divadelná a filmová hviezda Karel Roden s Janou Krausovou v komédii Sex pre pokročilých a nebude chýbať ani Vianočný koncert v podaní Sláčikového orchestra.

Deti sa môžu tešiť napríklad aj na Spievankovo, Mira Jaroša alebo výpravnú rozprávku Princezná na hrášku. Všetko potrebné sa diváci dozvedia včas a určite to najdôležitejšie nájdu vo Vašom médiu a na našej webovej stránke www.actores.sk

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM