Radka Deckerová Tlačové správy

Rok na Gemeri

Ak sa chceme vracať do dôb minulých a spoznávať zvyky našich predkov vráťme sa do čias našich starých rodičov. Netreba nám ani opisovať ako si starkí nažívali v časoch, keď nebolo elektriky či facebooku.

Ilustračný obrázok k článku Rok na Gemeri
Foto: Radka Deckerová

„November, čas slávností zvykov a obyčají v Slavošovciach pre milovníkov folklóru …“

Rok na Gemeri – slávnosti zvykov a obyčají Gemera – Malohontu, sa aj v tomto ročníku bude snažiť naplniť myšlienku bohatstva miestnej kultúry a verejnosť bude mať možnosť vidieť to najkrajšie, čo náš región ponúka. Gemerské osvetové stredisko a obec Slavošovce za podpory Košického samosprávneho kraja a ďalších partnerov Vás srdečne pozývajú na bohatý program do Slavošoviec.

V piatok 23. novembra sa už tradične všetci remeselníci, folkloristi a nadšenci budú venovať deťom MŠ a ZŠ v Slavošovciach. Gemerské osvetové stredisko predstaví aj pilotný projekt KSK s názvom Tašíkovo, kde sa v kultúrnom dome budú môcť tí najmenší zoznámiť a zabaviť s hlavným hrdinom psíkom Tašim a jeho príbehmi. Deti sa priučia remeslám od skúsených šúpoliarov, košikárov, čipkárok, drevorezbárov, tkáčov. Rozprávkové fyzikálne experimenty zaujmú nie jedného majstra, ktorý sa vyzná do hókusov- pókusov. Členky folklórnej skupiny Lehoťanka predvedú a naučia správne tancovať palicový tanec. V materskej škole to bude tiež veselé, o to sa postarajú tety z Gemerskej knižnice svojím zážitkovým rozprávaním z knihy Malý gróf Taši a jeho putovanie zázračnou krajinou Gemersko-Abovského panstva a lektorka tanca Ivana Nemčoková za doprovodu harmoniky.

Ak ste sa ešte nedozvedeli niečo o našom krásnom rázovitom regióne Gemer trojica žien Mária Brdárska – Janoška, Zuzana Palacková a Mária Kundráková, Vás budú v sobotu v kultúrnom dome od 17.00hod sprevádzať celým programom a prezradia každý zvyk, tradíciu, novinku „čo sa nové stalo…“. Tento večer vystúpia kolektívy : Bystränky z Rožňavského Bystrého, Dolina z Gemerskej Polomy, Bučina z Pače, Hôra z Rejdovej, Gočovan z Gočova, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Brezinky z Polomky, Radzim z Vyšnej Slanej, folklórny súbor Haviar z Rožňavy, ľudová hudba Ondreja Hlaváča a sólistka speváčka Ivana Nemčoková z Rožňavy.

Organizátori aj tohto roku pripravili sprievodné podujatia medzi ktoré zaradili súťaže ako „Z kasny do priaškrinka“- o objavenú zabudnutú pesničku, „Papcún“- o najlepšiu gazdinú roka, „Drotár“ -o najlepšieho gazdu roka alebo aj „Najkrajší lajblík i kožúšok“.

V závere večera sa môžu folkloristi tešiť na tradičné pohostenie, vyhodnotenie súťaží a tancovačku pri muzike.

Zdroj: gos.sk

Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM