Rok na Gemeri 2017: Pozrite si FOTO a VIDEO z galaprogramu
Podujatie Rok na Gemeri organizátori ukončili famóznym galaprogramom. Pozrite si desiatky fotiek i video z akcie.
Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu Rok na Gemeri po 23-krát organizovalo Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja. Tento rok opäť v spolupráci s mestom Rožňava.
Stovky účinkujúcich
Podujatie prebiehalo v dňoch 21. až 25. novembra a nechýbal pestrý program ani bohaté sprievodné aktivity. V sobotu, 25. novembra 2017 sa tradične uskutočnil galaprogram, v ktorom sa pod názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v divadelnej sále OKC predstavilo s pestrým pásmom gemerských zvykov a obyčají vyše 400 účinkujúcich. Réžie sa tento rok ujal Andrej Sýkora. Moderátormi večera boli Katarína Bírková a Peter Cítenyi.
Pozrite si v našej galérii desiatky fotiek a aj video, ktoré sme si pre vás pripravili :)
Týždeň plný rôznorodého programu
Program v Dome tradičnej kultúry Gemera bol naozaj bohatý a pripravený pre každú vekovú kategóriu. Mária Hlávačová z Gemerského osvetového strediska v Rožňave prezradila, že to bol pre organizátorov náročný týždeň. „V tom zmysle, že si latku posúvame každý rok vyššie. Vytvárame viac a viac aktivít, pretože evidujeme veľký záujem o tento festival a snažíme sa vyhovieť aj detskému divákovi, no naplniť aj regionálnu výchovu v rámci základných škôl a vyučovacieho systému. Snažíme sa zaujať a vytvoriť program aj dospelému divákovi, čomu nasvedčovala aj modrotlač, workshopy modrotlače, ba aj večerné akcie, kde sme tohto roku prestriedali veľké množstvo hostí,“ povedala pre náš web Hlaváčová.
Tento rok organizátori vyskúšali aj hudobný folklórny večer, ktorý sa naozaj vydaril a bol úspešný. „Účasť, čo sa týka škôl, bola naozaj veľmi vysoká. Večerné akcie boli takisto plné a tešili sa veľkému množstvu záujemcov,“ hovorí Hlaváčová.
Galaprogram v dvoch premiérach
Divákom sa v OKC predstavili folklórne skupiny Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Hôra z Rejdovej, Radzim z Vyšnej Slanej, Stromíš z Vlachova, Dolina z Gemerskej Polomy, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy a sólisti. Hlavným hosťom večera bola Ženská spevácka skupina Trnki a Ľudová hudba Mira Kapca z Banskej Bystrice. Galaprogram prebiehal v dvoch premiérach so začiatkom o 17.00 hodine a 19.00 hodine. Novinkou na galaprograme bola napríklad aj moderátorská dvojica. „Tohto roku tu bol prvýkrát aj detský kolektív, čo bežne nezvykneme mávať,“ povedala pre náš web Mária Hlaváčová z Gemerského osvetového strediska.
Ako doplnila, galavečer plný prierezu tradícií z Gemera si nenechalo ujsť približne 700 divákov. „Práve pre veľký záujem a kapacitné možnosti priestoru sme museli galaprogram usporiadať v dvoch premiérach,“ uviedla na záver Hlaváčová.