Peter Simon Správy

Rozdávanie potravinových balíčkov začalo: Najväčší objem aj do nášho mesta

Charitatívne organizácie odštartovali distribúciu potravinových balíčkov na Slovensku. Celkovo by malo dostať balíčky 49 349 príjemcov a rozdaných by malo byť 103 259 balíkov.

Ilustračný obrázok k článku Rozdávanie potravinových balíčkov začalo: Najväčší objem aj do nášho mesta
Zdroj: TASR

„Na základe štatistík z roku 2013 bolo rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia ohrozených 19,8 % populácie, to je viac ako jeden milión osôb. Najviac ohrozené boli a sú rodiny s deťmi, hlavne neúplné rodiny s deťmi, ďalej sú to rodiny s viac ako tromi deťmi a jednotlivci,“ priblížil generálny riaditeľ Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR Marián Valentovič.

Poskytovanie pomoci v rámci Operačného programu Fead je rozdelené do štyroch opatrení. Prvým z nich je rozdávanie potravinových balíčkov, ktoré sa spúšťa dnes. „Databázou pre výber konečných príjemcov je databáza poberateľov pomoci v hmotnej núdzi,“ priblížila riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa ÚPSVR SR Jana Lukáčová.

Jednotlivec, ktorý bude spĺňať podmienky, má nárok na jeden balík, rodina s jedným až dvomi nezaopatrenými deťmi má nárok na dva balíky, rodina s tromi až štyrmi deťmi má nárok na tri balíky a rodina s piatimi a viac deťmi má nárok na štyri balíky. „Balík obsahuje mix potravín, ktoré sú určené k rýchlej konzumácii, na krátku dobu tepelnej úpravy a sú navzájom kombinovateľné. Prihliadali sme na skutočnosť, že balík musí byť balík skladovateľný a prenosný a potraviny musia vydržať čo najdlhšie,“ priblížila Lukáčová.

Hodnota jedného balíčka je 33,6 eura. Celková distribúcia aj nákup potravín sú v hodnote 3,8 milióna eur.

„K dnešnému dňu sme vyexpedovali 71.716 kusov balíkov. Zostalo ešte 31.552. Dnes ráno, okrem pár okresov, sú na 98 % vo všetkých okresoch tieto tovary pripravené,“ vyčíslil generálny riaditeľ konzorcia Kon-Rad Pavol Konštiak.

„Najväčší objem v našej distribúcii je v okrese Rimavská Sobota, Trebišov, Košice, Rožňava. Oslovovanie konečných príjemcov je adresné, sú priamo oslovovaní, kedy a v ktorý deň si môžu prísť prevziať balík,“ uviedla generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová Kesegová.

Tento rok je naplánované pritom ešte jedno kolo distribúcie balíčkov. „Bude prebiehať na prelome októbra a novembra. Bude sa týkať znovu potravinového balíka a zároveň sa budú distribuovať aj hygienické balíčky, ktoré sa distribuujú raz ročne. Čo sa týka potravinových balíčkov, počítame s distribúciou dva až trikrát ročne,“ dodala Lukáčová.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM