Radka Deckerová Rôzne

JE ROZHODNUTÉ! Novým primátorom Rožňavy sa stal Pavol Burdiga

Voliči rozhodli! Novým primátorom Rožňavy sa po sobotňajších voľbách stal Pavol Burdiga (Most-Híd). Ten mesto kormidloval aj doteraz a to po tom, čo sa primátorského kresla vzdal Vladislav Laciak. Burdiga voľby vyhral s výrazným náskokom pred ostatnými súpermi.

Ilustračný obrázok k článku JE ROZHODNUTÉ! Novým primátorom Rožňavy sa stal Pavol Burdiga
Foto: Radka Deckerová / Zdroj: Dnes24.sk

Novým primátorom Rožňavy sa stal Pavol Burdiga (Most-Híd). Po sčítaní všetkých 18 okrskov z osemnástich výrazne vyhral nad zvyšnými štyrmi svojimi protikandidátmi, keď získal dokopy 1398 hlasov. Druhý skončil Karol Kováč (koalícia SaS-KDH), ktorému ľudia dali 646 hlasov a tretí Ivan Kuhn (MA-OKS) s 581 krúžkami. Nezávislý kandidát Milan Capák má 235 hlasov a ako posledný skončil ďalší nezávislý kandidát Roman Ocelník s 188 hlasmi. Účasť voličov na voľbách napokon nedosiahla ani dvadsať percent, vyšplhala sa iba na 19,75 %.

Ľudia na voľby zväčša kašľali

Mestská volebná komisia po celý deň nemusela riešiť ani žiadne sťažnosti. Priebeh výberu nového primátora bol tak pokojný.

Tesne po odštartovaní hlasovania obyvateľov, k urnám začali prúdiť prví voliči. Hodinu po začiatku bola účasť veľmi slabá. K urnám prichádzali najmä zástupcovia strednej generácie vo vekovom rozmedzí 35 až 55 rokov. Mladí nechodili takmer vôbec a v jednotlivých okrskoch prišli doobeda maximálne traja až štyria. Žiadne návaly voličov nehrozili ani poobede a tak to vydržalo až do konca.

Cez deň aj tí čo napokon prišli voliť, vyjadrovali nespokojnosť nad tým, že po krátkom čase sa v meste voľby opakujú. „Trápi ma najmä problém túlavých psov a výrubu zdravých stromov na námestí,“ povedala jedna z nich. „Kandidáta na primátora som mala už vybratého vopred, neoslovila ma kampaň ani jedného z nich. Niektorým skôr uškodila,“ prezradila študentka Petronela. „Nevedel som koho mám voliť a či vôbec ísť voliť. Teraz to je v podstate jedno, kto bude, lebo mesto nemá peniaze. Rozprával som sa však s určitými ľuďmi, ktorí do danej problematiky vidia lepšie a na základe toho som sa rozhodol ísť voliť a dať svoj hlas jednému z kandidátov“ povedal pán Milan.

Nepríjemné počasie

Množstvo ľudí, ktorí sa vybrali voliť nového primátora ovplyvnilo aj počasie. Už od piatka v Rožňave prší a počasie sa neumúdrilo ani počas celej soboty. Slovenský hydrometeorologický ústav dokonca pre celý Rožňavu a okolie vydal výstrahu druhého stupňa pred silným dažďom.

„Počasie samozrejme ovplyvnilo volebnú účasť. Dobrý je taký zlatý stred. Ani nie príliš pekné, ani nie príliš škaredé. Kým slnečné počasie ľudí láka do záhradiek či prírody až natoľko, že prídu voliť až neskôr večer, alebo vôbec nie, na druhej strane si ľudia môžu pri nepríjemnom jesennom počasí povedať, že sa im von ísť nechce a voliť napokon neprídu. Treba upozorniť, že vplyv počasia je výraznejší pri voľbách, ktoré nie sú až tak voličsky atraktívne. Kým pri vyberaní poslancov národnej rady nemusí zohrať až tak veľkú rolu, práve pri obecných voľbách má vyšší vplyv,“ povedal politológ Marcel Mojžiš.

Len dva roky

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška vyhlásil nové voľby primátora v Rožňave po tom, čo sa dnes už bývalý primátor Vladislav Laciak 31. mája vzdal funkcie. „Som lekár a už štvrté desaťročie prevádzkujem všeobecné ambulancie. Keďže mi z jednej z nich odišiel lekár a na Slovensku je málo atestovaných všeobecných lekárov, musím tento krok urobiť," povedal vtedy Laciak s tým, že v opačnom prípade by musel ambulancie zatvoriť.

Jeho úlohy vzápätí až do nových volieb prebral viceprimátor Pavol Burdiga. Ten tak po tom, čo s výrazným náskokom vyhral voľby, mesto povedia aj naďalej. Kormidlovať Rožňavu však bude iba dva roky a to do najbližších riadnych komunálnych volieb.

Voľby primátora
16
Galéria
Foto: Radka Deckerová / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM