Peter Simon Kultúra

Rožňavčania, tu by ste nemali chýbať: Vybrali sme naj podujatia tohto týždňa

Zažeňte nudu prostredníctvom nich aj vy. Prinášame vám redakčný výber najlákavejších akcií tohto týždňa, ktoré sa chystajú v Rožňave.

Ilustračný obrázok k článku Rožňavčania, tu by ste nemali chýbať: Vybrali sme naj podujatia tohto týždňa
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

ROK NA GEMERI

20. – 25. november 2017 od 10:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera a OKC, Rožňava
Slávnosti zvykov a obyčají Gemera a Malohontu Rok na Gemeri po 23-krát organizuje Gemerské osvetové stredisko (GOS), kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja spolu s mestom Rožňava. Rok na Gemeri je zimný folklórny festival zvykov a obyčají, ktorý sa uskutoční od 20. – 25. novembra 2017 v Rožňave­.Galaprogram sa uskutoční 25.11.2017 (sobota) v divadelnej sále Obchodno-kultúrneho centra v Rožňave, kde budú prebiehať 2 premiéry v čase od 17.00 a 19.00 hodine.

V duši mám večnú jar – Výstava

20. – 24. november 2017 od 10:00 hod.,Galéria Baníckeho múzea, Rožňava
Občianske združenie Pre partnerské mestá Rožňavy v spolupráci s Baníckym múzeom v Rožňave otvára 16. novembra 2017 o 16.00 hodine v galérii baníckeho múzea na Námestí baníkov 25. autorskú výstavu Márie Gyarmati s názvom „V mojej duši je večná jar“. Gyarmati Mária – AYA predkladá milovníkom umenia 90 obrazov zo svojej tvorby v rokoch 2003–2017. Mária nemá úzko vyhranený maliarsky štýl, možno ju chápať ako realisticko-meditatívnu maliarku. Vzácna je jej neobyčajná technika maľby – spojenie piesku a oleja. Drsná realita afrického piesku a jemné, kontúrované línie malieb otvárajú návštevníkovi tajomný svet spirituality. Jedným z nosných prvkov jej tvorby sú Madonny – v jej ponímaní nositeľky života, ochrankyne a symboly materinskej lásky.

Výstava, ktorú sa oplatí vidieť

20. – 24. november 2017 od 10:00 hod., Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Rožňavský Fotoklub Pix-XL mal od začiatku roka bohatú činnosť. Už tradične svojimi fotografiami obohacuje atmosféru v cukrárni na námestí, ale členovia sa zapájajú aj do rôznych akcií mimo mesta i mimo hraníc Slovenska. Spomeniem napríklad festivalový dvor Fignár v Dubicsány v rámci festivalu Kolorcity a „spadli sme“ aj do koryta rieky Kablava na open – air výstavy Rokycanské koryto 2017. Samozrejme náš fotoklub a jeho jednotliví členovia sa nezameriavajú výhradne iba na výstavnú činnosť, musíme pripomenúť aj pravidelné pracovné stretnutia jedenkrát v mesiaci, publikovanie na web stránke, zapájanie sa členov do rôznych fotografických súťaží, ako napr. AMFO, či už ako súťažiaci, alebo aj ako porotcovia.

Výroba modrotlače

21. november 2017 od 17:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Jedinečná príležitosť spoznať modrotlačovú výrobu, ako aj možnosť vyskúšať si ju naživo, ako používať tradičné drevené formy, či následné farbenie za studena v modrom farbive – indigu, to všetko Vám ponúka Dom tradičnej kultúry Gemera a hosť Peter Trnka, významný pokračovateľ tradičnej modrotlačiarenskej výroby na Slovensku.

Do Rožňavy zavíta historik Pavel Dvořák

21. november 2017 od 17:00 hod., Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave pripravuje v rámci projektu Tajomstvá v literatúre pre čitateľov a milovníkov histórie jedinečné stretnutie s historikom, prozaikom, publicistom a vydavateľom PhDr. Pavlom Dvořákom.

U nás taká obyčaj

22. november 2017 od 19:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
Podujatie U nás taká obyčaj, sa uskutoční dňa 22.11. (v stredu) o 19:00 hod., kedy privítame vzácnych hostí zo Šumiaca, ale aj z Rejdovej. Témou, ktorej sa budeme venovať, je tradícia zvoncov, výroba a ich využitie. Počas večera sa dozvieme o zvoncoch, ale aj spiežovcoch, ktoré v súkromnom múzeu zbiera pán Mikuláš Gigac. Ten k nám zavíta aj so svojimi priateľmi spevákmi a rodinou, s ktorými typickým šumiackým spevom a hrou na rôzne nástroje doplní večerný program. V Rejdovej máme tiež jedného zberateľa zvoncov, uja Miša Molčana, ktorý prijal pozvanie na tento folklórny večer. Svoju zbierku prezentuje pravidelne na Gemerskom folklórnom festivale.

Ďurošík

23. november 2017 od 10:00 hod., Divadlo Actores, Rožňava
Divadlo Actores vstúpilo do svojej 24. sezóny humornou rozprávkou Ďurošík, alebo Na zbojnícku nôtu. Premiéru si prišli pozrieť nie len deti, ale aj ich rodičia. Tým sa nová inscenácia páčila a častokrát sa na nej aj z chuti zasmiali. Niet divu, veď herci divadla to zvládli bravúrne. Hudbu komponoval Robo Šimko, ktorý je mimoriadne talentovaný.

Otvorenie výstavy o Márii Terézii

23. november 2017 od 17:00 hod., Kaštieľ Betliar
V máji tohto roku uplynulo 300 rokov od narodenia jednej z najvýznamnejších osobností našich dejín – kráľovnej Márie Terézie. SNM – Múzeum Betliar je jediným múzeom na Slovensku, ktoré pripravilo výstavu o panovníčke a jej dobe.

Juraj Lörinčík v CERNe

24. november 2017 od 17:00 hod., Gemerská knižnica Pavla Dobšinského, Rožňava
Gemerská knižnica Pavla Dobšinského v Rožňave, vás srdečne pozýva na prednášku Mgr. Juraja Lörinčíka, spojenú s prezentáciou na tému „Fenomén CERN ako cesta od mikrokozmu po makrokozmos“.

Spevácke domy na Gemeri – Piesne z Horehronia

24. november 2017 od 19:00 hod., Dom tradičnej kultúry Gemera, Rožňava
V piatok (24. 11.) o 19.00 sa uskutoční v multifunkčnej sále Domu tradičnej kultúry Gemera ďalší zo série speváckych domov. Pozvanie prijala vedúca ženskej speváckej skupiny Trnki, Táňa Salajová so staršími speváčkami z Telgártu a Ľudová hudba Mira Kapca. Vyučovať sa budú horehronské piesne zo Šumiaca, Telgártu a Vernára.

Galaprogram Rok na Gemeri 2017

25. november 2017 od 17:00 hod., OKC, Rožňava
V sobotu, 25. novembra festival zavŕši galaprogram, v ktorom sa pod názvom Čo starí pamätajú, mladí zachovajú v divadelnej sále OKC v Rožňave predstavia folklórne skupiny Bučina z Pače, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Genšenky z Honiec, Lehoťanka z Čiernej Lehoty, Hôra z Rejdovej, Radzim z Vyšnej Slanej, Stromíš z Vlachova, Dolina z Gemerskej Polomy, folklórne súbory Dubina a Haviar z Rožňavy a sólisti. Hlavným hosťom večera bude Ženská spevácka skupina Trnki a Ľudová hudba Mira Kapca z Banskej Bystrice. Galaprogram bude prebiehať v dvoch premiérach so začiatkom o 17.00 hodine a 19.00 hodine.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM