Peter Simon Správy

Rožňavskí poslanci odkelpli dôležitú vec: Veľké plány s letným kúpaliskom

Jednou z tém, o ktorej rokovali mestskí poslanci, bolo i letné kúpalisko. Prinášame podrobné informácie o zmenách, ktoré by ho mohli čakať.

Ilustračný obrázok k článku Rožňavskí poslanci odkelpli dôležitú vec: Veľké plány s letným kúpaliskom
Zdroj: Mesto Rožňava

Primátor a poslanci nášho mesta dnes okrem viacerých bodov rokovania riešili aj letné kúpalisko v Rožňave. Na stôl sa im dostala správa pod názvom Rekonštrukcia letného kúpaliska v Rožňave – I. etapa, zmena uznesenia č. 106/2019 z MZ zo dňa 25.4.2019. Tú predložil primátor mesta Michal Domik.

Hlasovanie o zmene uznesenia

V zmene uznesenia stojí, že Mestské zastupiteľstvo súhlasí s vypracovaním projektovej dokumentácie pre stavebné povolenie na rekonštrukciu letného kúpaliska – I. etapa ( zvýšenie dna bazéna, nový rozvod bazénovej vody s napúšťacími tryskami, zmena cirkulácie bazénovej vody, nová bazénová fólia, nové potrubia s technologickým vybavením, inštalácia tepelného čerpadla vzduch voda aj s vybavením na ohrev bazénovej vody, spevnená plocha okolo bazéna ) a s následnou realizáciou. Ostatné body ostávajú v pôvodnom znení.

Suma za realizáciu I. etapy je vyčíslená v nižšie uvedenej tabuľke a činí 648 070,24 eur. Mesto Rožňava požiadalo o regionálny príspevok z akčného plánu vo výške 165 000,00 eur a maximálna spoluúčasť mesta z úveru by bola 483 070,24 eur.

Rekonštrukcia rozdelená na etapy

Prvá etapa by sa zamerala na úpravu dna bazéna a lepší systém cirkulácie bazénovej vody. Ako sa píše v technickej správe, predmetom riešenia architektonickej štúdie je úprava dna a povrchu plaveckého bazéna, zmena jeho celkovej hĺbky a úprava a doplnenie bazénovej technológie –zmena systému cirkulácie bazénovej vody.

Únik vody

„V súčastnosti je v telese bazéna niekoľko porúch, cez ktoré dochádza k úniku bazénovej vody, čo spôsobuje zvýšený nárast prevádzkových nákladov. V navrhovanom riešení by bola existujúca fólia aj s podkladnými vrstvami odstránená a dno bazéna bude upravené tak, aby výška vodnej hladiny bola od 0,9m do 1,8m. Navrhovaná hĺbka bazéna bude dosiahnutá zvýšením dna bazéna násypom na existujúcu dosku dna a novou železobetónovou doskou hrúbky cca 200mm, v ktorej by bola umiestnený nový rozvod bazénovej vody s napúšťacími tryskami. Existujúci systém cirkulácie bazénovej vod yby bol tiež zmenený zmenený. Nový systém cirkulácie je navrhnutý tak, že prečistená voda bude do bazéna privádzaná plošne tryskami situovanými do jeho dna a následne bude z bazéna odvádzaná do novej akumulačnej nádrže cez prepadové žľaby. Odtiaľ by bola voda čerpadlami prečerpávaná priamo na filtre a chemickú úpravu v existujúcej strojovni bazénovej technológie. Takýto systém cirkulácie bazénovej vody zabezpečí lepšiu hydrauliku bazéna a týmto sa zvýši aj jej celková kvalita. Vzhľadom na zníženie celkovej hĺbky bazéna by nebolo možné naďalej využívať existujúce skokanské mostíky na skoky do vody v upravenom bazéne,“ píše sa v technickej správe ku predloženému návrhu.

Mostík by zrejme zanikol, avšak pribudli by nové prvky

Ako sa však ďalej uvádza, skokanský mostík by v ďalších etapách rekonštrukcie mohol poslúžiť ako tobogánová veža pre nástup k tobogánom. Ďalšiu úsporu prevádzkových nákladov by bolo možné dosiahnúť inštaláciou tepelného čerpadla vzduch-voda aj s príslušným vybavením na ohrev bazénovej vody, ktorým by bol nahradený súčasný systém na báze zemného plynu. „V ďalších etapách rozvoja letného kúpaliska navrhujeme rekonštruovať existujúce detské bazény a zvýšiť ich atraktivitu umiestnením rôznych atrakcií pre deti (šmýkalky, chrliče, hríbik, vodný ježko a pod.) a taktiež zabezpečiť ich kvalitu a súlad s platnou legislatívou realizáciou samostatnej bazénovej technológie pre detský svet. Pre zvýšenie celkovej atraktivity letného kúpaliska navrhujeme ho rozšíriť okrem spomínaného skokanského bazéna aj o toboganové centrum, kde bude osadené 2 rúrové tobogány a niekoľko vodných šmýkaliek s vlastnou bazénovou technológiou,“ dopĺňa sa v správe.

Zmena odklepnutá

Na kompletnú rekonštrukciu a realizáciu všetkých etáp by bolo potrebných dokopy 1 495 596,90 eur.

Návrh primátora mesta však odkleplo 12 poslancov, proti boli traja jeden poslanec sa zdržal. Bod teda prešiel a samospráve ukladá vyhlásiť verejné obstarávanie na vypracovanie projektovej dokumentácie na realizáciu prác: Rekonštrukcie letného kúpaliska v Rožňave – I. etapa a následnú realizáciu podľa vypracovanej PD.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM