Peter Simon Správy

Schátraná fontána v Rožňave opäť zažiari: Vieme, kedy sa spustí, FOTO

Miesto, ktoré v minulosti vyhľadávali Rožňavčania na oddych a turisti na zhotovenie krásnych fotografií, po dlhých rokoch opäť ožije. Informácie z radnice sú jasné. Fontána bude opravená.

Ilustračný obrázok k článku Schátraná fontána v Rožňave opäť zažiari: Vieme, kedy sa spustí, FOTO
16
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk

Fontána, ktorá je pýchou nášho mesta a je denne na očiach asi každého Rožňavčana, ale aj ľudí z okolia chátra a nerobí dobrú vizitku mestu. To sa však už onedlho zmení. Práce sa začali. Táto fontána je umiestnená v bezprostrednej blízkosti hlavnej cesty vedúcej do centra mesta. Tento skvost, bol podľa informácii nefunkčný približne 11 rokov.

Niečo z histórie

Miesto, ktoré v minulosti vyhľadávali Rožňavčania na oddych a turisti ako zastávku v putovaní po historických objektoch nášho mesto sa dočkali. Fontána bola vybudovaná podľa historičky v roku 1973 až 1975 a jej autorom je rožňavský rodák, Dezider Köves. Sedem kahancov na fontáne znázorňuje sedem storočí slávnej baníckej histórie v našom meste. Fontána sa v minulosti nazývala aj Banícky orloj. Kahance svietili a nechýbala ani zvonkohra. Tá hrala v intervaloch nástupu baníkov do práce. Neskôr to bol úryvok z našej baníckej hymny.

Práce na obnove už začali

Myšlienka na opravu fontány prišla priamo od primátora mesta, Pavla Burdigu. „Fontána, alebo Banícky orloj bol už roky zanedbaný a úplne nefunkčný. Celá fontána sa očistí od nečistôt, plesní, prachu. Už sa urobila aj nová prípojka vody. Robí sa nová elektroinštalácia a revízia elektrosúčastí. Vnútro bazénového telesa sa predelí, to znamená, že voda bude len v jednej časti, a to v tej, ako sú vtoky z jednotlivých kahancov. Kahance budú opäť svietiť. Do fontány sa namontuje vodotrysk s tromi výstrikmi do rôznej výšky, ktoré budú osvetlené, voda bude vtekať siedmimi otvormi spod každého kahanca,“ hovorí primátor Burdiga.

Bude aj hrať

Ako primátor prezradil, fontána bude aj hrať, tak ako to bolo v minulosti. „Následne sa ešte osadí do vnútra jednoduchá audio technika, ktorá bude hrať celý deň,“ povedal Burdiga.

Osadia sa nové lavičky

Práce vykonávajú Technické služby mesta a špeciálna technika bude vysúťažená. Fontána tak po tomto termíne bude fungovať aj vo večerných hodinách, bude osvetlená a ozvučená.

Okrem fontány sa pozornosť zamerala aj na okolie. Toto miesto tak budú môcť Rožňavčania a turisti využívať na strávenie príjemného oddychu v našom meste. „Osadia sa nové lavičky, smetné koše a kvetináče, opraví sa poškodený asfalt a verejné osvetlenie. Práce mesto vyfinancuje z vlastných peňazí, ktoré sú určené na opravu mestského majetku. Som presvedčený, že je to správna a dobrá vec a už bolo na čase s opravou,“ dodal primátor Rožňavy.

Práce sa začali tento týždeň a mali by byť ukončené v polovici augusta. Slávnostné odhalenie fontány sa plánuje na 14. septembra 2017, teda na dni mesta.

Obrazom: Obnovenie fontány v Rožňave
16
Galéria
Foto: Peter Simon / Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM