Peter Simon Rôzne

Silica udivuje aj v zime: Pozrite si mrazivé, no krásne zábery!

Známa obec pri Rožňave, ktorá je priam spätá s prírodou. Taká je Silica, týčiaca sa na vrchu planiny. Pozrite si, ako to tam vyzerá v tieto dni.

Ilustračný obrázok k článku Silica udivuje aj v zime: Pozrite si mrazivé, no krásne zábery!
22
Galéria
Foto: Petr Hanzlíček

Len niekoľko kilometrov od Rožňavy a úplne iná krajinka. Všade navôkol ticho, sneh a mráz. Takto to momentálne vyzerá na Silici.

Aj keď v uplynulé dni na väčšine nášho územia padlo trošku snehu, dnes po ňom už takmer ani stopy. Mrazivé, suché počasie pokračuje aj v týchto dňoch.

Ak sa však vyberiete o niekoľko kilometrov vyššie, presnejšie do obce Silica a priľahlého okolia, budete svedkami krásnej zimy. Pri pohľade na zamrznuté, zasnežené stromy, cestu i okolie sa vám rázom zlepší nálada. Učinil tak aj nadšenec prírody Petr Hanzlíček z Rožňavy so svojim psíkom, Tesinou a zhotovil hneď niekoľko krásnych záberov. Tie nájdete v našej galérii.

Okrem pohľadu na krásy prírody odeté v bielej perine sa môžete vybrať aj na prechádzku k známej ľadnici, alebo jazeru Farárova jama.

Silická ľadnica je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 metrov nad morom a vytvoril ju podzemný tok Čierneho potoka, ktorý následne ústi aj do priestorov Gombaseckej jaskyne. Ľadnica vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi. Je voľne prístupná a pri jej návšteve sa môžete pokochať aj inými prírodnými úkazmi. Národná prírodná pamiatka je tiež od roku 1995 súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Prírodné jazierko Farárova jama o rozlohe približne 2,45 ha sa nachádza juhovýchodne od obce Silica.

Obrazom: Obec Silica udivuje aj v zime
22
Galéria
Foto: Petr Hanzlíček
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM